SpaseX објави фотографија од првото суборбитално летало

Основачот и директор на компанијата SpaceX Илон Маск, објави фотографија на која се наоѓа пробното летало наречено Starship.
Маск објави дека пробната верзија на “ѕвездениот брод” конечно е составена и завршена на локацијата за лансирање во Бока Чика Вилиџ во државата Тексас во САД.
Ова летало ќе се користи за пробни вертикални суборбитални лансирања, а орбиталната верзија на леталото ќе биде повисока, ќе има подебели ѕидови и поинаку изработен врв. Според Маск, компанијата би требало до јуни да го има првиот орбитален прототип.
Starship е нова класа на летала која ќе ги замени постоечките, а ќе овозможи потенцијални мисии на Месечината и на Марс.

Претходна Автомобилите на Хјундаи добија три награди за сигурност за две недели
Следна Сеск Фабрегас потпиша за Монако до 2022 година

Награден напис

Во американските болници, Гугл тестира медицински четбот со вештачка интелигенција

Според The Wall Street Journal, Google веќе ја тестира својата технологија за разговор со вештачка …

Мета подготвува ривал на Твитер

Мета го претстави својот претстоен ривал на Твитер на своите вработени, а изгледот на апликацијата …

Don`t copy text!