SpaceX започна со јавно бета тестирање на мрежата Starlink

SpaceX започна со јавно бета тестирање на својата програма Starlink, мрежа составена од консталација на сателити со задача да овозможи глобално покривање со интернет од вселената.

За да се приклучат на бета тест наречен „Подобро од ништо бета“, корисниците мора да ја купат целата опрема на „Starlink“ за 499 долари и да плаќаат 99 УСД месечно за активната услуга.

Компанијата им испратила е-пошта на оние кои се пријавиле преку веб-страницата Starlink на SpaceX за да ги известат деталите за програмата, или што да очекуваат од системот Starlink на почетокот.

„Очекувајте брзината на интернетот да варира помеѓу 50Mb / s и 150Mb / s и латенција од 20 до 30ms во следните неколку месеци бидејќи ќе го подобриме системот Starlink. Ќе има и периоди без врска.

Брзината ќе се зголемува со текот на времето, бидејќи компанијата инсталира повеќе станици на теренот што ќе добиваат сателитски сигнали. Надградбите на софтверот ќе продолжат, а до 2021 година, латенцијата се очекува да се намали на 16-19 ms.

SpaceX ја замислуваше Starlink со скоро 12 000 сателити во ниска орбити на Земјата за да обезбеди постојана интернет-врска. Тој број сателити, наводно, е потребен за барем еден сателит да биде над секој дел од Земјата во секое време. Досега се лансирани скоро 900 сателити, но некои од нив не успеаја во орбитата и беа отстранети. Основачот и извршен директор на компанијата Илон Маск рече дека се потребни минимум 800 сателити во вселената за мрежата да има „значајни оперативни можности“.

За да се поврзат со системот, корисниците мораат да купат еден од корисничките терминали на SpaceX кои се поставени на стативи и покажуваат кон небото или сателитите. Исто така постои и апликација која дава детални упатства. Јавното тестирање на бета-верзијата на мрежата Starlink започнува во САД и Канада.

Приватното тестирање бета започна во текот на летото, а учесниците мораа да чуваат сè во тајност. Сепак, некои информации „протекоа“ во јавноста, како што е просечната брзина помеѓу 11 и 80Mbps. SpaceX тврди дека брзината достигнала до 100 Mbps.

SpaceX ги тестираше и „вселенските ласери“ на своите сателити што ќе им овозможат да комуницираат едни со други и потенцијално да го зголемат споделувањето на податоците.

Претходна Ford EcoSport Active
Следна MINI го претстави Countryman X-raid

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!