SpaceX го носи првиот патник на пат околу месечината

SpaceX во понеделник ќе ги открие деталите за својот лет околу месечината, како и тоа кој е првиот патник кој ќе патува со тој лет.
Луѓето го имаат посетено природниот сателит на земјата далечната 1972 година.
Калифорниската компанија во сопственост на Елон Маск објави дека го договориле првиот патник за пат околу месечината со вселенската ракета со кодно име BFR.


Замислен како меѓупланетарен брод кој би служел за праќање на луѓе во вселената, BFR (Big Falcon Rocket) е ракетен систем темелен на комбинација од ракета и вселенски брод наречен BFS (Big Falcon Spaceship).
Маск минатата година објави дека главната ракета ќе биде опремена со Раптор мотор и дека во првата фаза ќе може да пренесува товар до 150 тони во ниската орбита на Земјата, а во другата фаза до 100 патника на Марс.
Дознајте кој ќе лета и зошто, во понеделник на 17 септември.

Претходна Светски првак одби дупло поголема плата
Следна Поглед во иднината на мобилните телефони

Награден напис

Во американските болници, Гугл тестира медицински четбот со вештачка интелигенција

Според The Wall Street Journal, Google веќе ја тестира својата технологија за разговор со вештачка …

Мета подготвува ривал на Твитер

Мета го претстави својот претстоен ривал на Твитер на своите вработени, а изгледот на апликацијата …

Don`t copy text!