Škoda ја претстави Fabia RS Rally 2: Интегрален погон и речиси 300 коњски сили

Рели верзијата, базирана на четвртата генерација на Fabia, е придвижувана од 1,6-литарски четирицилиндричен турбо бензинец кој развива 291 КС и 430 Nm максимален вртежен момент.

Нешто повеќе од една година по претставувањето на четвртата генерација на моделот Fabia во одделот на Škoda задолжен за тркачките активности на чешката автомобилска компанија, тие го претставија новото рели издание на популарната Fabia кое ќе се натпреварува во различни национални и меѓународни првенства.

Со многу повеќе зафат од претходната верзија, новата Fabia RS Rally2 со себе носи 1,6-литарски четирицилиндричен турбо бензинец базиран на дволитарскиот мотор на VW, а 5-степен секвенцијален менувач е одговорен за пренос на силата на двете оски со скратени преносни односи.

Моторот развива 291 КС и 430 Nm максимален вртежен момент. Покрај соодветните компоненти на каросеријата и рамниот под, два механички диференцијали ќе помогнат во држењето и целокупното ракување. Дијаметарот и ширината на бандажите ќе ги избираат екипите во зависност од подлогата на која ќе се одржи релито.

Како заклучок, материјалот од кој е направен резервоарот за гориво, сите елементи на Fabia RS Rally2 целосно се усогласени со актуелните стандарди на FIA. Сите што мислеа дека Škoda повторно ќе ја направи Fabia RS ќе бидат разочарани, бидејќи во претставувањето на четвртата Fabia, Škoda изјави дека верзијата „hot hatch“ што ја понудија со првите две генерации не е планирана.

Претходна Легендарниот Ван Бастен предизвика бројни дебати: Меси не е меѓу првите тројца на сите времиња
Следна WhatsApp овозможи пренос на историјата на разговори од Android на iPhone

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!