SC-01 станува национален спортски автомобил на Кина

Кинескиот стартап Small Sports Car (SSC) го претстави својот мал спортски електричен двосед за кој тврди дека ќе стане „национален спортски автомобил“ со „чисто задоволство при возењето“.

Станува збор за моделот SC-01, мало елегантно купе кое воедно е и првиот автомобил на компанијата SSC. На пазарот ќе се појави во 2023 година со цена од околу 43.400 евра.

Автомобилот е долг 4.085 mm, широк 1.820 и висок 1.162 mm, додека неговата тежина е 1.300 kg. Неговите димензии одговараат на Alpien A110 и Audi TT. Се напојува од два предни и задни електромотори кои испорачуваат 434 КС, а се напојуваат од батерија која обезбедува автономија до 500 km. Се наоѓа зад кабината и придонесува за распределба на тежината, додека возачот е пониско, самиот автомобил е понизок, а отпорот на воздухот е помал.

Внатрешноста е минималистичка по дизајн, нема екран за инфозабавниот систем, а сè е контролирано со традиционални копчиња и прекинувачи.

SSC ќе започне со испораки на моделот SC-01 во четвртиот квартал на 2023 година и истакнува дека сите компоненти ќе се произведуваат во Кина.

Сеуште не е познато дали овој автомобил ќе се појави на пазарите како европскиот.

Претходна Пиењето две до три шолји кафе дневно може да биде поврзано со подолг животен век
Следна Sky Whale е трикатен авион за 755 патници

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!