Rover Perseverance фотографираше карпи на Марс

Не толку одамна, луѓето немаа поим како изгледа површината на Марс, но сега, благодарение на инструментите на роверот на НАСА, Perseverance, имаме фотографии од површината на Црвената планета.

Планетарниот геолог Пол Бирн, вонреден професор на Државниот универзитет во Северна Каролина, забележал некои особено спектакуларни фотографии во целата галерија направени од роверот Perseverance.

Perseverance е робот кој „талка“ на Марс од слетувањето на планетата во февруари. Неговата главна задача е да бара знаци на живот, а оваа работа ја прави со дупчалка која буши камења и собира примероци. НАСА се надева дека ќе ги пренесе тие примероци на Земјата во идните мисии.

Роверот, исто така, собира многу дигитални податоци што ги испраќа назад до научниците на нашата планета, кои доаѓаат од низа инструменти, вклучувајќи спектрометар, радар што продира во карпестата површина на планетата, метеоролошка станица и камерата Mastcam-Z. Тоа е всушност две камери поставени една до друга, а квалитетот е сличен на дигиталните камери достапни за продажба.

Perseverance помина повеќе од 500 марсовски денови на Црвената планета истражувајќи го кратерот на езерото. Научниците веруваат дека рамнината некогаш била делта на реката со свежа вода.

„Пред повеќе од 3,5 милијарди години, речните канали го создадоа езерото. Научниците гледаат докази дека водата носела минерали од околината во кратерот. Можно е некогаш во регионот да живееле микроби, а ако тоа е вистина, доказите би можеле да се најдат во езерско корито или седименти на брегот“, соопшти НАСА.

Спектакуларна фотографија споделена од Бирн покажува слоеви од седиментни карпи видливи од локацијата на Perseverance во кратерот Езеро. Фотографијата не е само неверојатен увид во пејзажот на Марс, туку содржи и вредни информации за геолозите кои можат да извлечат изненадувачки конкретни заклучоци со мерење на длабочината на слоевите на фотографијата и анализирање на изгледот на самата карпа.

Претходна Audi RS E-Tron GT по третман во Maxton
Следна ELegend EL2 и EL3 ќе бидат инспирирани од легендарните спортски автомобили од минатото

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!