Roger Federer го освои својот 99-ти турнир во кариерата

Roger Federer, третиот тенисер на светот, во родниот Базел го освои својот 99-ти светски турнир. Во финалето на турнирот играше против Романецот Marius Copil, и извојува победа со резултат 7-6, 6-4. Ова му е деветта победа на турнирот во Базел и 99-та победа во неговата кариера.

Патеката до финалето Marius Copil го водеше преку победи против хрватот Marin Čilić, и русинот Alex Zverev. Во финалето успеа со неговата игра прилично да го намачи Federer.

Со освојувањето на овој турнир, Federer му се приближи на Американецот Jimmy Connors  на листата на најдобри тенисери на сите времиња. Треба да го достигне магичниот број 109, колку што Connors постигна во својата кариера.

 

Претходна Возбудливо во Ресен на натпреварот помеѓу РК Преспа и РК Работнички
Следна Седум нови дисциплини на Зимските олимписки игри во Пекинг 2022 година

Награден напис

Стадион на СП со капацитет од 40.000 седишта беше речиси полупразен, а евидентирано е дека има 42.000 луѓе

Холандија вчера го совлада Сенегал со резултат 2:0 во првото коло на Мундијалот, а по …

Топката со која Марадона го постигна голот со „Божјата рака“ беше продадена на аукција

На аукција во Лондон топката со која Диего Марадона го постигна познатиот гол „Божја рака“ …

Don`t copy text!