Rodin FZero е Бетмобил со 1.169 КС дизајниран за патека

Новозеландската компанија Rodin Cars го претстави својот хиперавтомобил наречен FZero.

Станува збор за хиперавтомобил наменет исклучиво за патеката, но во план е и друмска верзија. FZero изгледа како Batmobile, тој е едносед долг 5.500, широк 2.000 и висок 1.130 mm, додека меѓуоскиното растојание е 3.000 mm.

Иако е доста голем, Rodin FZer тежи само 698 килограми и тоа со потребните течности. За да биде што е можно полесен, користен е јаглерод. Од носот до опашката, шасијата е јаглеродна, а сопирачките се карбон-керамички. Автомобилот е опремен со 18-инчни магнезиумски OZ Racing бандажи со дамки на Avon.

Во срцето на хиперавтомобилот е 4,0-литарски V10 твин-турбо мотор за кој Роден тврди дека е револуционерен. Тоа е всушност целосно нов мотор развиен во соработка со Niel Brown Engineering, кој развива 986 КС и 910 Nm вртежен момент. Силата се пренесува преку осумстепен менувач Ricardo.

Споменатиот V10 мотор е потпомогнат од електромотор, а комбинираната моќност е 1.160 КС и 1.026 Nm вртежен момент, кој целосно се пренесува на задните тркала.

Роден планира да произведе само 27 примероци, а првите испораки се очекуваат следното лето.

На крајот на оваа година ќе биде тестиран прототип кој ќе создаде 4.000 килограми надолна сила и ќе достигне максимална брзина од 360 km/h. Не се очекува патна верзија на FZero пред да се распродаде верзијата на патеката.

Претходна Реал Мадрид и Ајнтрахт вечерва во Хелсинки го играат Суперкупот на Европа
Следна Објавен е трејлерот за третиот дел од полскиот филм кој изобилува со сцени на експлицитен секс

Награден напис

Evanescence – Bring Me To Life 

Уживајте во прекрасната музика на нашиот портал и на нашето ново интернет радио. Слушајте музика …

YouTube тестира четбот кој ќе се појавува под клиповите

Видео сервисот YouTube спроведува експеримент кој вклучува нов четбот дизајниран да им обезбеди на корисниците …

Don`t copy text!