Porsche 911 GT3 STI со мотор на Subaru е ѕвезда на шоуто SEMA

Eneos и DevSpeed ​​​​Motorsports подготвија уникатен Porsche 911 GT3 STI за овогодинешното шоу SEMA.

Специјалната креација е комбинација од каросеријата на Porsche 997 911 GT3, бодикитот на GT3R и моторот од Subaru Impreza STI поставен во задниот дел. Проектот е базиран на моделот Porsche 911 GT3 од 2007 година, кој доживеа несреќа, а потоа беше купен на аукција од професионалниот дрифтер и тјунер Фарук Кугај.

Каросеријата беше гола и без мотор, што му дозволуваше на Кугају да ја пушти својата имагинација. Тој на крајот избрал силно модифициран боксер мотор Subaru Impreza STI EJ25 од 2008 година за неговиот проект. Станува збор за 2,5-литарски четирицилиндричен мотор со турбополнач BorgWarner EFR 7064-C, интеркулер со вибрант вертикален проток, брегасти вратила Brian Crower 280, дизни Deatschwerks, систем за гориво Nuke Performance и прилагоден систем за издувни гасови од нерѓосувачки челик.

Овој мотор развива 542 КС, што е значително повеќе од 3,6 литарскиот 6-цилиндричен мотор на Porsche, а исто така е полесен за 77 kg. Моќта се испраќа до задната оска преку 6-брзински мануелен менувач од Subaru STI, склопен од Subiworks.

Шасијата е прилагодена за употреба на патеката, инсталирани се прилагодливи амортизери од BC Racing, а останатите компоненти се преземени од тркачкиот модел Porsche 911 Cup. Заштитниот кафез е потпишан од CageKits. Автомобилот има и систем за подигнување Nuke Performance Air Jack 90 Competition за брзо менување на гумите.

Стандардните сопирачки се задржани и имаат влошки од Hawk. Бодикитот VAD Design GT3R има нагласен сплитер, широки браници со отвори, карбонски покрив, задни светла 997,2, нов заден браник, без спојлер и без капак на моторот, а автомобилот е опремен со 19-инчни Rotiform 917 тркала со Toyo Proxes R888R гуми 265. /35 R19 и 345/30 R19 назад.

Шон Смит Дизајн се погрижи за бојата на Subaru WRC во комбинација на сина и жолта со референца на Салцбург Порше 917.

Внатрешноста е спартанска, има две карбонски седишта, спортски појаси, дигитален табла, специјален волан и едноставна контролна табла.

Претходна Дали пиете кафе без шеќер или сакате горчливи вкусови?
Следна Низ Швајцарија „вози“ најдолгиот патнички воз, има дури 100 вагони

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!