Porsche го претстави прототипот 963, од следната сезона во трките на издржливост

Прототипот 963 на Porsche е нов член на успешното семејство на „тркачи на долги патеки“ кое се состоеше од моделите 917, 935, 956, 962 и 919, а својата премиера ќе ја има на патеката во јануари на 24 часа Дејтона.

Porsche го искористи Goodwood Speed ​​Festival за да го претстави својот нов тркачки прототип 963, со кој од следната сезона се враќа на врвот на трките на издржливост во новата класа (Hypercar/GTP).

Новоформираниот тим на Porsche Penska Motorsport ќе се натпреварува во шампионатите FIA WEC и IMSA со два автомобили кои одговараат на нормите на класата LMDh, а Porsche откри дека 963 ќе биде понуден на приватни тимови веќе следната сезона.

Зад шасијата на Porsche 963 стои добро познатата компанија Multimatic, а прототипот чие тело е инспирирано од легендарното тркачко дуо од групата C (956/962) е придвижуван од 4,6-литарски битурбо V8 мотор базиран на моторот. од ултраспортскиот модел на Porsche 918 Hybrid.

„Во првата половина од оваа година 963 помина речиси 8.000 тест километри. На добар пат сме до зацртаните цели, но ни претстои уште многу работа пред почетокот на новата сезона во која нè очекува жестока конкуренција нас“, изјави Томас Лауденбах, вториот човек на Porsche Motorsport.

Претходна Ливерпул го губи трпението со Салах
Следна Бејл донесе неочекувана одлука за новиот клуб, ќе игра заедно со Киелини

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!