Porsche го претстави новиот тркачки 911 GT3 R

Развојот на новиот тркачки „елфер“ базиран на актуелната серија 992 започна во 2019 година, а ќе дебитира на трката за издржливост 24 часа Дејтона, која ќе се одржи во јануари.

Во одделот на Porsche задолжен за тркачки автомобили, тие го открија новиот 911 GT3 R, чиј развој започна во 2019 година, а новиот тркачки „елфер“ се базира на актуелната серија 992.

Очекувано, многу е подобрено во однос на претходната 911 GT3 R, а од Porsche велат дека со новата адаптивна суспензија, оптимизираната аеродинамика и новиот мотор, GT3 R сега е уште постабилен, поуправлив и помоќен, но тие исто така нагласуваат дека тимовите ќе имаат помали трошоци за одржување.автомобили во текот на сезоната.

Моторот го придвижува атмосферски боксер со 6 цилиндри, чија работна зафатнина е зголемена од четири на 4,2 литри, а максималната моќност на моторот е 565 коњски сили. Секвенцијален 6-брзински менувач е одговорен за дистрибуција на моќност/вртежен момент на задната оска.

Новата 911 GT3 R ќе го има своето тркачко деби во јануари на IMSA 24 Hours of Daytona, а со новите прописи на FIA за Светскиот шампионат во издржливост (WEC), ќе има можност да се бори за парче слава и на следното издание на познатата трка Ле Ман 24 часа.

Претходна Режимот за поправка на Samsung ги крие податоците од сервисерите на мобилни телефони
Следна Фернандо Алонсо следната година ќе вози за Астон Мартин

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!