Pininfarina Battista Edizione Нино Фарина со 1.877 КС оддава почит на легендата на Формула 1

Тешко е да се поверува дека веќе поминаа неколку години од претставувањето на Pininfarina Battista за 2019 година, кога овој електричен хиперавтомобил го имаше своето официјално деби со погонската единица на Rimac Automobili и каросеријата на Pininfarina. Сериската верзија конечно се појави во 2022 година, а сега има ново специјално издание кое оддава почит на историјата на Пининфарина и Формула 1.

Моделот се вика Battista Edizione Nino Farina, а инспирација е легендарниот Ф1 возач Нино Фарина. Тој стана првиот шампион во Ф1 во историјата на спортот кога ја освои титулата во 1950 година возејќи Алфа Ромео. Неговиот вујко беше Батиста Фарина, основачот на Пининфарина, личноста по која беше именуван хиперавтомобилот, првиот „вистински“ автомобил на Automobili Pininfarina.

Но, настрана историјата, наследството на Фарина се обликува преку визуелен пакет кој вклучува надворешност на Rosso Niro акцентирана со бели акценти на Bianco Sestriere и сини акценти на Iconia Blu. Црната боја ги истакнува деловите на покривот и вратите, карбонот е видлив на куќиштата на страничните ретровизори, а има и бројни украсни елементи. Уникатните златни бандажи и бројот 01 го комплетираат пакетот „екстериер“.

Внатрешноста е обработена во кожа, вклучувајќи ги и предните седишта, кои се намерно неусогласени во боја, но и двете носат значки Nino Farina. Контрастот во внатрешноста го создаваат сините и црвените детали, како и карбонските влакна и алуминиумот.

Ќе бидат произведени само пет примероци, а секој од нив ќе има специјална плоча на вратата што потсетува на одреден момент од животот на Фарина. Секој автомобил ќе биде навистина уникатен.

Нема промена на погонската единица за моделот Edizione Nino Farina, но не е потребна бидејќи овој автомобил развива 1.877 КС. Секое тркало се движи од еден мотор, а се напојуваат од батерија со капацитет од 120 kWh.

Батиста забрзува од 0 до 100 km/h за помалку од две секунди и достигнува максимална брзина од 350 km/h. Досегот е 483 километри.

Цената на моделот Edizione Nino Farina не е објавена, но познато е дека стандардниот чини 2,2 милиони долари.

Претходна Конор Шанахан победи во драматичната трка DMEC во Финска
Следна Во американските болници, Гугл тестира медицински четбот со вештачка интелигенција

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!