Pagani Huayra Roadster BC новитетот вреден 3,5 милиони долари

Pagani Huayra Roadster BC е досега најскапиот роудстер на пагани наменет за нормални патишта. Цената од 3,5 милиони долари го постави на врвот на листата.

И овој автомобил на италијанскиот бренд на чие чело е аргентинецот Хорацио Пагани, го придвижува 6-литрен V8 мотор на AMG кој испорачува близу 800 коњски сили и вртежен момент од 1050 њутн метри. Ќе биде произведен во само 40 примероци.

This image has an empty alt attribute; its file name is пагани-3.jpg

За пренос на силата на овој модел на пагани задолжен е седумстепен секвенцијален X-trek менувач, кој е дури за 35 % полесен отколку кај моделот Pagani Huayra Coupe BC.

Истовремено, моторот на AMG што се вградува во Pagani Huayra Roadster BC е за 50 коњски сили појак отколку кај Huayra Coupe BC.

Тежината од 1250 килограми споено со силата на моторот даваат одлични перформанси во забрзувањето и во брзината.

Поради одличната аеродинамика, од Пагани велат дека Pagani Huayra Roadster BC подобро лежи на патот и од Chiron на Bugatti.

Официјални податоци за забрзувањето и максималната брзина сè уште нема, а премиерно ќе биде прикажан на изложбата на егзотични автомобили што ќе се одржи идниот месец во Монтереј, Калифорнија
Претходна Audrina Patridge
Следна Сменското работење може да го наруши здравјето

Награден напис

Mercedes-Benz Sprinter трансформиран во луксузна канцеларија

Познатата тјунинг куќа Klassen го претвори Mercedes-Benz Sprinter во луксузна мобилна канцеларија која е опремена …

Маестралниот Верстапен славеше во Мајами

Холандскиот возач Макс Верстапен славеше на Големата награда на Мајами во петтата трка од сезоната …

Don`t copy text!