Pagani Huayra Roadster BC е новиот носител на рекорди на Спа Франкоршамп

Тест автомобилите на Pagani поминаа повеќе од 350.000 км, вклучително и 45.000 км на некои од најсложените трки во светот. Меѓу нив е патеката Спа Франрошамп на која Huayra забележа најбрз круг.

Записот се однесува на „глобално хомологирани патишта, а Пагани тврди дека Roadster BC достигнал„ екстремна брзина “ за време на тестирањето на кое„ обично се изложени само тркачки автомобили “.

„На крајот од тестирањето, одделот за истражување и развој го забележа целиот потенцијал на болидот и со одобрение од Хорас Пагани, се направи брз круг и покрај влажните услови на патеката“, изјавија од Пагани.

Возачот Андреа Палма го возеше Huayra и го комплетираше кругот во Спа Франкоршамп со време 2:23:08.

Според познатите податоци, претходниот рекорд наводно го држел Мекларен Сена со време 2:24:82.

Huayra Roadster BC се одликува со специјално развиениот AMG 6.0-литарски твин-турбо V12 мотор кој развива 791 КС и 1.049 Nm вртежен момент спарен со седумстепен автоматски рачен менувач Xtrac. Благодарение на јаглеродното тело, автомобилот тежи само 1.250 кг и ќе бидат произведени само 40 единици. Секој од нив ќе чини 3,7 милиони фунти.

Претходна Неколку секс табуа што според експертите не треба да бидат
Следна Burak Yeter – Tuesday (Official Music Video) ft. Danelle Sandoval

Награден напис

Леклер ја освои пол-позицијата пред утрешната трка во Монако и погоди во ѕид

Возачот на Ферари, Чарлс Леклерк ја освои пол-позицијата пред утрешната трка за Големата награда на …

Шест фитнес митови кои го успоруваат слабеењето

Губењето тежина и маснотии е доволно предизвикувачки процес и без митови и дезинформации што дополнително …

Забрането е копирање на текст!