Novitec му даде на Ferrari Portofino 684 коњски сили

Германската тјунинг компанија Novitec го зема основнот модел на Ferrari Portofino во своите простории и со малку труд и време го набилда од 600 на 684 коњски сили. Моторот кој фабрички се вградува во моделот Portofino е V8 со 3,9 литри, сила од 591 ks и вртежен момент од 760 Nm. Забрзување од 0-100 km/h постигнува за 3,5 секунди и има максимална брзина од 320 km/h.

Инженерите на Novitec со својата доработка успеаја да постигнат зголемување на моќта на моторот до 674 ks и вртежен момент од 851 Nm. Постигнале подобрување на забрзувањето на само 3,2 секунди и максимална брзина од 325 km/h.

Претходна Alison Elizabeth Larter
Следна Mercedes ја пробува моќта на AMG A45 на мразот во Шведска

Награден напис

Mercedes-Benz Sprinter трансформиран во луксузна канцеларија

Познатата тјунинг куќа Klassen го претвори Mercedes-Benz Sprinter во луксузна мобилна канцеларија која е опремена …

Маестралниот Верстапен славеше во Мајами

Холандскиот возач Макс Верстапен славеше на Големата награда на Мајами во петтата трка од сезоната …

Don`t copy text!