Nio влегува на пазарот на мобилни телефони, првиот модел ќе пристигне следната година

Компанијата Nio Mobile Technologies Co Ltd денеска официјално е регистрирана со капитал од 100 милиони долари, а претставник е ко-основачот и претседател на компанијата Nio Qin Lihong.

Според документите за регистрација, компанијата ќе развива и продава електронски производи, мобилни, носливи и комуникациски уреди. Ќе развива и софтвер и хардвер за вештачка интелигенција, а е во сопственост на Nio Nextev Limited.

Nio поседува и други компании, но ова е прва што ја вклучува мобилната технологија во своето име, како и во описот. Регистрацијата на компанијата покажува дека Нио е сериозен за влез на пазарот на мобилни телефони. Првиот модел ќе биде претставен следната година, а ќе ги следи стандардите поставени од Apple.

Nio произведува „паметни електрични возила од следната генерација“ кои се многу поврзани и ја користат целата најнова технологија, но сопствениците кои користат мобилни телефони на Apple имаат проблеми со оглед на фактот дека Apple на пр. не дозволува целосен пристап до технологијата mmW што Nio ја користи во своите возила.

Во разговор со клиентите, Ли рече дека оние кои користат телефони со Android не мора да ги менуваат своите уреди до следната година, што е навестување дека телефонот на Nio ќе биде готов не долго после тоа. Шпекулациите велат дека ќе биде многу убав и дека купувачите ќе можат да ги изберат и боите во кои се обоени нивните автомобили. Мобилниот телефон ќе биде малку поевтин од iPhone.

Аналитичарите очекуваат мобилниот телефон на Nio да донесе мала револуција во светот на мобилните уреди.

Претходна Хоакин Феникс се враќа на големото платно како „Џокер“ во новото продолжение на популарен филм
Следна Помоќната електрична Opel Astra би можела да му парира на VW ID.3 GTX

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!