Muay Thai – најбруталниот спорт на денешницата

Погледнете го видеот во кое се прикажани десет Muay Thai нокаути.

Muay Thai или тајландски бокс е вештина која настанала во времето кога Таи народот се селел од југоистокот на Кина кон теритириите на денешен Тајланд.

Според правилата, тајландскиот бокс дозволени се удари со раце и со нозе со употреба на колената, лактите, држење, туркање и фрлање, што го прави различен од другите слични спортови како К1, кикбокс, итн.

Се смета за исклучително насилен спорт меѓу боречките вештини, токму заради употребата на лактите. Покрај тоа, бара сила, издржливост, рамнотежа и координација и затоа е тежок спорт.

Погледнете го видеото.

Претходна Русија ќе го гради најголемиот нуклеарен брод мразокршач на светот
Следна FAUN – Federkleid

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!