Mini John Cooper Works GP -најјакиот и најбрзиот Мини

Новиот Mini John Cooper Works GP својата премиера ќе ја доживее на Саемот за автомобили во Лос Анџелес, на 22 ноември. Тоа ќе биде модел кој е најбрз и најјак, а цената ќе му биде 40 000 евра.

Џебната ракета, како што го нарекуваат, има дволитарски турбобензински мотор со 4 цилиндри, кој испорачува моќ од 306 коњски сили и вртежен момент од 450 њутн метри.

Официјалните податоци за сите перформанси сè уште не се познати, но се очекува Mini John Cooper Works GP да има забрзување од 0-100 км/ч за 5 секунди и максимална брзина од 250 км/ч.

Ќе биде изработен во серија од само 3000 примероци. Цената ќе биде околу 40 000 евра.

Претходна Текилата може да помогне да го намалите вишокот килограми
Следна Зошто треба да внесуваме магнезиум

Награден напис

Маестралниот Верстапен славеше во Мајами

Холандскиот возач Макс Верстапен славеше на Големата награда на Мајами во петтата трка од сезоната …

Audi RS7 од Power Division забрзува подобро од Veyron

Сегашниот Audi RS7 Sportback послужи како основа за еден од последните екстремни проекти на полската …

Don`t copy text!