Mini John Cooper Works GP -најјакиот и најбрзиот Мини

Новиот Mini John Cooper Works GP својата премиера ќе ја доживее на Саемот за автомобили во Лос Анџелес, на 22 ноември. Тоа ќе биде модел кој е најбрз и најјак, а цената ќе му биде 40 000 евра.

Џебната ракета, како што го нарекуваат, има дволитарски турбобензински мотор со 4 цилиндри, кој испорачува моќ од 306 коњски сили и вртежен момент од 450 њутн метри.

Официјалните податоци за сите перформанси сè уште не се познати, но се очекува Mini John Cooper Works GP да има забрзување од 0-100 км/ч за 5 секунди и максимална брзина од 250 км/ч.

Ќе биде изработен во серија од само 3000 примероци. Цената ќе биде околу 40 000 евра.

Претходна Текилата може да помогне да го намалите вишокот килограми
Следна Зошто треба да внесуваме магнезиум

Награден напис

Force Citiline е индиски теренец со 10 седишта

Форс Моторс е индиски производител на автомобили основан во 1958 година под името Bajaj Tempo …

Мансори го претвори Mercedes G-Class во „купе“

Mansory планира да произведе само осум примероци, а секој клиент може детално да го специфицира …

Don`t copy text!