MINI го претстави Countryman X-raid

Како потсетувањето на петте победи што британската автомобилска компанија ги оствари досега на славното рели Дакар учествуваше и познатата германска компанија Х-раид.

Најновото специјално издание на моделот на Countryman несомнено ќе им се допадне на љубителите на дисциплината „rally-raid“ најдобро претставена од познатиот митинг на Дакар, а зад моделот Х-раид Кантримен повторно стои германската компанија X-raid во која заедно со фабричкиот тим со години подготви Кантримен за соочување со предизвиците на гореспоменатиот митинг.

Меѓу неколкуте детали што го одделуваат Х-раид од стандардниот Countryman е растојанието помеѓу подот и земјата, бидејќи во Х-раид тие подготвија суспензија со која растојанието беше зголемено за дополнителни 40 милиметри.

Британската автомобилска компанија под покровителство на БМВ сè уште не ја објави цената и бројот на планирани копии на Countryman X-raid, која се базира на верзијата на Купер С со погон на сите тркала (ALL4) чиј дволитарски четирицилиндричен турбо-бензинец развива 192 КС.

Претходна SpaceX започна со јавно бета тестирање на мрежата Starlink
Следна HUAWEI MATE40 PRO – најеко смартфон на HUAWEI

Награден напис

Мундијалот заврши за дефанзивецот на Баерн

Лукас Ернандез го заврши настапот на Светското првенство во Катар, откако се здоби со повреда …

Илон Маск годинава загуби 100 милијарди долари, но сепак е најбогатиот човек на светот

Нето богатството на Илон Маск според Форбс, падна на околу 195,6 милијарди долари. Нето вредноста …

Забрането е копирање на текст!