MINI го претстави Countryman X-raid

Како потсетувањето на петте победи што британската автомобилска компанија ги оствари досега на славното рели Дакар учествуваше и познатата германска компанија Х-раид.

Најновото специјално издание на моделот на Countryman несомнено ќе им се допадне на љубителите на дисциплината „rally-raid“ најдобро претставена од познатиот митинг на Дакар, а зад моделот Х-раид Кантримен повторно стои германската компанија X-raid во која заедно со фабричкиот тим со години подготви Кантримен за соочување со предизвиците на гореспоменатиот митинг.

Меѓу неколкуте детали што го одделуваат Х-раид од стандардниот Countryman е растојанието помеѓу подот и земјата, бидејќи во Х-раид тие подготвија суспензија со која растојанието беше зголемено за дополнителни 40 милиметри.

Британската автомобилска компанија под покровителство на БМВ сè уште не ја објави цената и бројот на планирани копии на Countryman X-raid, која се базира на верзијата на Купер С со погон на сите тркала (ALL4) чиј дволитарски четирицилиндричен турбо-бензинец развива 192 КС.

Претходна SpaceX започна со јавно бета тестирање на мрежата Starlink
Следна HUAWEI MATE40 PRO – најеко смартфон на HUAWEI

Награден напис

Римац Невера постави нов брзински рекорд за возење во рикверц!

Откако последователно соборуваше светски рекорди, Римац Невера сега почна да се менува. Хиперавтомобилот Rimac Nevera, …

Првите снимки на универзумот од европскиот вселенски телескоп Еуклид

Европскиот вселенски телескоп Еуклид денеска ги објави своите први снимки, откривајќи блескава маглина во облик …

Don`t copy text!