MINI го претстави електричниот концепт Aceman

MINI претстави електричен концепт во форма на кросовер кој го најавува појавувањето на идните модели на оваа марка.

Станува збор за концептот MINI Aceman, чија сериска верзија ќе се појави малку подоцна и ќе ја пополни празнината помеѓу моделите Cooper и Countryman.

Засега нема механички детали за Aceman, а MINI е фокусиран на дизајнот и технологијата на возилото. Концептот го краси уникатна зелена боја на Icy Sunglow, додека покривот е во металик British Racing зелена боја.

Aceman е првиот поглед на новиот дизајнерски јазик на MINI Charizmatic Simplicity, а новиот изглед има за цел да ги комбинира минимализмот и одржливоста. На основно ниво, кросоверот има класична форма со две кутии. Бандажите се екстремно аголни со цел да се минимизира должината на предната и задната суспензија.

Електричниот кросовер е долг 4,05 метри и широк 1,99 метри, додека сегашниот Countryman е долг 4,31 метри и широк 2 метри.

Предниот дел на Aceman ја претставува еволуцијата на сегашниот изглед на MINI, а со оглед на фактот дека станува збор за електрично возило, нема потреба од голема решетка и ладење на моторот. Наместо тоа, горниот дел има LED осветлување кое може да го прикаже дизајнот на Union Jack (обликот на британското знаме), а има и зелен детаљ.

Додека актуелните модели на MINI имаат тркалезни фарови, оние на Aceman имаат повеќе аголни светла. Дневните светла опкружуваат, главното, а во внатрешноста се LED диоди.

Облогата на каросеријата ги опкружува тркалата и долниот дел од каросеријата, а концептот има и бронзена багажник на покривот исто така во форма на британското знаме.

Aceman добива 20-инчни тркала со пет краци, а назад е црн спојлер што седи над задното стакло. Задните светла ја имаат истата графика на британското знаме како и предните.

Внатрешноста се карактеризира со светол и минималистички изглед кој потсетува на оригиналниот MINI. Кружниот екран се наоѓа во централниот дел на контролната табла, а преку него се контролираат инструментите, а функционира и како екран на инфозабавниот систем. Ред копчиња под екранот ги вклучува рачната сопирачка, менувачот, изборот на режим на возење и контролата на јачината на звукот.

Со цел да се прошири приказот на информации надвор од екранот, можно е да се проектира содржината на контролниот систем на контролната табла, која се прикажува како мапа.

Aceman нема кожа внатре, но површините се покриени со плетен рециклиран текстил. Воланот е покриен со зелен велур.

Кога некој ќе му пријде на Ацеман, надворешните светла го следат, а автомобилот испушта звук во зависност од оддалеченоста на лицето од возилото. Предното светло дури „намигнува“, а кога некој ќе ја отвори вратата, светлината се проектира на земја.

Концептот ќе дебитира на Gamescom во Келн, Германија на 23 август.

Претходна Google Maps нуди 3D приказ на познати знаменитости
Следна Бруксизам

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!