Mercedes X класа – чудовиште со 6 тркала

Carlex Design, успешна дизајнерска куќа, го додаде во својот тим одделот за дизајн на пикап верзии и реши да направи проект во кој ќе биде вклучен мерцедесовата X класа со 6 тркала.
Овој автомобилски ѕвер засега не постои, туку е прикажан со рендери. Од Carlex Design нагласуваат дека сите додатоци и панели ќе бидат изработени од карбонски влакна.
На рендерите се гледа масивен вентилациски капак на моторот, а на кровот од кабината се гледаат додатни светла. Додаден е трет сет на тркала и калниците се додатно проширени за да се обезбеди доволно простор за поголеми тркала. Контрастот на темната каросерија го прават жолти детали.
Дополнителни информации за зголемување на моќта на моторот и други технички детали нема, но се знае дека стандардниот 3.0 V6 турбо-дизел мотор има 258 ks и вртежен момент од 550Nm. Според изгледот на возилото од рендерите, овој мотор се чини ќе биде премал.
Carlex Design има намера да вгради и систем за кочење од карбон-керамика, специјално бесење и чекрк.
Возилото има работно име Exy Monster X Concept и претставува екстремна верзија на мерцедесовата X класа.Претходна Новак Ѓоковиќ и Симона Халеп прогласени за најдобри тенисери во 2018 година
Следна Во Канада е пронајден дијамант од 552 карати

Награден напис

Mercedes-Benz Sprinter трансформиран во луксузна канцеларија

Познатата тјунинг куќа Klassen го претвори Mercedes-Benz Sprinter во луксузна мобилна канцеларија која е опремена …

Маестралниот Верстапен славеше во Мајами

Холандскиот возач Макс Верстапен славеше на Големата награда на Мајами во петтата трка од сезоната …

Don`t copy text!