Mansory го модифицираше реткиот модел Monza SP2 на Ferrari

Не знаеме што велат во Ферари, но знаеме дека тјунинг компанијата Mansory го послуша барањето на еден од ретките сопственици кои сакаа уникатна Monza SP2.

Помеѓу ретките сопственици на еден од моделите Monza SP1 и SP2 на „open air“ на Ferrari од ограничената серија „Icona“, имаше сопственик кој сакаше неговата Monza SP2 да се разликува од другите 249 произведени примероци.

Помош побарал од тјунинг компанијата Mansory, каде за непозната сума пари го рафинирале потсетувањето на Ферари за легендарните тркачки модели 750 Monza, 250 Testarossa и 166 MM Barchetta и на крајот му дале на сопственикот уникатна копија од Monza SP2.

Заедно со новите карбонски компоненти на каросеријата, меѓу деталите што ја издвојуваат Monza SP2 на Mansory од остатокот од толпата се различните алуминиумски тркала од 21 и 22 инчи со гуми 275/30 ZR21 (предни) и 335/25 ZR22 (задни) а бојата на совозачкото седиште во овој случај е иста со бојата на широкото и ниското тело.

Не е заборавен ниту централно лоцираниот атмосферски V12 мотор на Ferrari, чија моќност е зголемена од 810 на 830 „коњи“.Новата вредност на максималниот вртежен момент е 740 Nm. Преносот на силата на задната оска со него управува 7-брзински автоматски менувач со две спојки, а споменатите бројки се доволни Monza SP2 да достигне „100“ за 2,8 секунди и да развие повеќе од 300 km/h.

Претходна Колку вода ни треба дневно?
Следна Презентирани Nokia мобилни телефони за носталгичари

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!