LG претстави екран кој може да се растегнува за 20 проценти

LG Display разви 12-инчен екран кој може да се растегнува до големина од 14 инчи.

Овој тип на екран може еден ден да се користи во материјали за нерамни површини како облека и преносливи уреди и да се користи за прикажување пораки на пр. на униформите на спасувачките екипи. Екраните што можат да се истегнуваат или екраните во слободна форма како што ги нарекува LG Display, може да се растегнуваат, свиткаат и извиткуваат. Тие се чекор понапред од свитливите екрани што ги користат телефоните како Galaxy Fold на Samsung, но можат да се преклопат и свиткаат, а не да се истегнуваат.

За да може екранот да се растегнува, компанијата LG Display го направи основниот материјал од силикон, кој се користи и во производството на контактни леќи. Исто така, содржи микро-LED диоди помали од 40 микрометри како извор на светлина, што овозможува висока резолуција и издржливост. Конечно, се користеа кола во облик на пружина за да се овозможи свиткување и преклопување.

„Технологијата на растеглив дисплеј е револуционерна и нуди ново ниво на разновидност за различни дневни сценарија. Лесно прицврстена на заоблени површини како што се кожа, облека, мебел, автомобили и авиони, оваа уникатна иновација го проширува потенцијалот на дисплеите во различни индустрии, вклучително и модата , уреди за носење, мобилност и игри“, се вели во соопштението.

Веќе видовме растегливи екрани од Samsung и други производители, но се што можеше да се направи е да се направи мала вдлабнатина во нив. Технологијата на LG оди многу подалеку и го покажува реалниот потенцијал на ваквите дисплеи во сферата на уредите што се носат. LG Display работи на оваа технологија од 2020 година, а истражувањето се очекува да биде завршено во 2024 година.

Претходна Xaver 1000 е радар од следната генерација кој може да „гледа“ низ ѕидови
Следна Audi го претстави Q8 E-Tron, електричен SUV со 496 КС

Награден напис

Мундијалот заврши за дефанзивецот на Баерн

Лукас Ернандез го заврши настапот на Светското првенство во Катар, откако се здоби со повреда …

Илон Маск годинава загуби 100 милијарди долари, но сепак е најбогатиот човек на светот

Нето богатството на Илон Маск според Форбс, падна на околу 195,6 милијарди долари. Нето вредноста …

Забрането е копирање на текст!