Kia EV6 GT е наследник на Stinger

Kia потврди дека нарачките за моделот Stinger се затворени, со што се отвора патот за новиот целосно електричен EV6 GT, најмоќното возило што Киа некогаш го има произведено и новиот предводник на јужнокорејската марка.
Лансиран во 2017 година, Kia Stinger оттогаш доби многу потребни надградби во висококонкурентниот европски сегмент на спортски седани. Stinger, кој е придвижуван од 3,3-литарски V6 бензинец со двоен турбо полнач, до неодамна беше Kia со најбрзо забрзување, на кој му беа потребни само 4,9 секунди за од 0 до 100 km/h.

Stinger исто така беше спортскиот седан со високи перформанси со погон на задните тркала на Kia, кој беше реализација на храбрите намери на марката да создаде возило способно да поминува долги растојанија со удобност и стил. Гранд турерот на Kia го претстави брендот со различен тип на клиенти и одигра важна улога во преобликувањето на перцепцијата за Kia.

Електричниот EV6 GT забрзува до 100 km/h за само 3,5 секунди

Новиот модел не само што ја зема круната на Stinger како Kia со најбрзо забрзување (3,5 секунди од 0 до 100 km/h), туку е и најмоќниот сериски автомобил што Kia некогаш го направила. Неговиот електричен погон со два мотори (еден напред и еден назад) може да се пофали со моќност од дури 585 КС и максимален вртежен момент од 740 Nm.

EV6 GT е изграден на електричната глобална модуларна платформа (E-GMP) на Kia дизајнирана за голема моќност на електрични возила. Со моќни мотори на двете оски и батерија со долг дострел, 77,4 kWh, сместена под рамниот под на кабината, EV6 GT нуди пространа внатрешност во елегантната форма на кросовер инспириран од купе. Досегот со едно полнење е до 424 km (WLTP, чешел), додека технологијата за полнење 800 V овозможува многу брзо полнење од 10 до 80 проценти од полнењето на батеријата за само 18 минути.

Првите купувачи на EV6 GT од Европа веќе ги добија своите возила.

Kia ќе ги исполни сите постоечки нарачки од клиентите на Stinger и ќе продолжи да обезбедува целосна грижа за клиентите и поддршка за услуги на сопствениците на Stinger. Деновиве веќе се во тек првите испораки на EV6 GT за европските клиенти.

Претходна Citroën создаде кочија за Астерикс и Обеликс
Следна GoldenEye – 007 // The Danish National Symphony Orchestra feat. Caroline Henderson

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!