Jaguar го претстави новото специјално издание на прекрасниот модел F-Type

Jaguar го претстави новото специјално издание на прекрасниот F-Type, последното што планира да го произведе пред да ја заврши својата 75-годишна ера на спортски автомобили со конвенционален погон.

Предавајќи ги своите „големи мачки“ во историјата и сигнализирајќи го крајот на ерата што започна со неверојатно брзиот модел XK120, но и прославувајќи ја 75-годишнината од спортските автомобили, Jaguar прославува со специјални верзии на F-Type 75 и F-Type. R 75.

Двата модели се одликуваат со голем број посебни детали, вклучително и Giola Metallic Green боја, ознака на предниот браник што ја рефлектира „непогрешливата силуета од F-Type“, а купувачите можат да сметаат на LED светла и 20-инчни сјајни црни тркала.

На праговите на вратите има плочки од нерѓосувачки челик, додека познатата силуета се наоѓа и над инфозабавниот систем. Седиштата се обложени со Виндзор кожа, плафонската облога е велур, додека на располагање е дигитална инструмент табла од 12,3 инчи. Внатрешноста е опремена со пакетот Black Pack.

Ќе има мали разлики во зависност од пазарот, но F-Type 75 ќе се нуди или со турбополнач од 2.0-литарски четирицилиндричен Ingenum мотор или со суперполнач од 5.0-литарски V8. Првиот развива 298 и ја пренесува силата на задните тркала, а вториот 444 КС со избор на заден погон или погон на четири тркала.

Најмоќниот F-Type R 75 го придвижува турбо V8 мотор, кој испорачува 567 КС и 700 Nm вртежен момент, а силата се испраќа на сите четири тркала. Овој модел забрзува од 0 до 100 km/h за помалку од 4 секунди пред да достигне максимална брзина од 300 km/h.

Без разлика на бројот на цилиндрите и зафатнината на моторот, се нуди само осумстепен автоматски менувач со менувачи на лопатки сместени зад воланот.

Моделот со четири цилиндри има централно поставен двоен издувен систем, додека V8 има четири издувни цевки.

Најновиот F-Type доаѓа со бандажи од 20 инчи во три дизајни, вклучувајќи фалсификуван сет за R 75. Токму за овој комплет гумите Pirelli P Zero со димензии 265/35/ZR20 напред и 305/30/ Наменети се ZR20 одзади, додека опционално добиваат и карбон-керамички сопирачки со жолти клешти на сопирачките.

Jaguar ги опреми V8 верзиите со функцијата Quiet Start за „дискретно“ палење на моторот што нема да ги разбуди соседите рано наутро.

Јагуар веќе прима нарачки, а испораките се очекуваат на почетокот на следната година.

Претходна За Alpine A110 R Fernando Alonso треба да се издвојат 148.000 евра
Следна Технологија на НАСА може да го намали времето на полнење на електричните возила на само пет минути

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!