Irene O'Shea стана најстарата жена што скокнала од авион со падобран

Irene O’Shea стана најстарото лице што скокна од авион со падобран. Причината поради која таа го направи својот скок е собирање пари за ретката моторна невронска болест (Motor neurone disease MND) од која починала нејзината ќерка. Освен што успеа да собере пари, видеото за нејзиниот подвиг ги освои срцата на публиката и доби над милион гледања. Парите се собираат за Motor Disease Association на Јужна Австралија, организација која се занимава со пронаоѓање лек за ретката болест.
Пред скокот, Irene O’Shea мораше да земе многу кислород. Таа во ниеден момент не покажа знаци на страв иако се работи за скок од 5000 метри.
До сега има собрано над 12.000 долари и има веб страница преку која може да се донираат уште средства потребни за истражувањето.

Претходна Факти за женската мастурбација
Следна Новак Ѓоковиќ и Симона Халеп прогласени за најдобри тенисери во 2018 година

Награден напис

Пролет со Digipath: одржани бесплатни онлајн работилници за деца

Оваа пролет едукативниот центар „Едуфронт“ организираше серијал од 4 бесплатни, воведни работилници за дигитални вештини …

Научниците со тврдење дека децата кои повеќе личат на својот татко отколку на нивната мајка се многу поздрави

Најважно за секој родител е неговото дете да биде живо и здраво при раѓањето, а …

Don`t copy text!