“InSight” на НАСА го забележа првиот потрес на Црвената планета

Роботското возило на НАСА кое од ноември минатата година врши испитувања на Црвената планета, го забележа првиот потрес.

Како што се наведува во информациите – ова е првиот потрес или како што го нарекуваат “марсотрес” некогаш забележан.

Во деталите што се наведени од НАСА, “InSight” преку својот монитор за потреси забележал и евидентирал благ потрес на шести април, а научниците дури вчера решиле да ја соопштат оваа информација на јавноста. Иако тресењето што било забележано потсетувало на благ ветер, научниците велат дека звукот допирал од внатрешноста на Марс.

Францускиот научник Филип Лонјон кој бил задолжен за спроведување на истражувањето и експериментот, вели дека е возбуден од фактот дека Марс е сеизмички активна планета.

Во информациите пласирани од НАСА се вели дека научниците сè уште ги анализираат сите информации добиени од “InSight”.

Сеизмометарот е поставен на планетата минатиот декември, неколку недели по слетувањето на “InSight”.

Претходна Јувентус со нов дизајн на дресот од следната сезона
Следна Алатката Paint останува и понатаму дел од Windows 10

Награден напис

Новата луксузна мини подморница може да нурка до длабочина од 1.000 метри

Нуркањето на големи длабочини во проѕирна подморница можеби звучи како сцена од филм за Џејмс …

Uber го продаде одделот за летачко такси на Joby Aviation

Uber ја продаде својата летачка такси дивизија наречена Elevate на компанијата oby Aviation со седиште …

Забрането е копирање на текст!