IndyCar на Најџел Менсел продаден за 1 милион долари

IndyCar болидот со кој легендарниот Најџел Менсел ја освои титулата е продаден за речиси еден милион долари (995.000).

Највисоката понуда на аукцијата ја даде шефот на Мекларен, Зак Браун, со што дополнително ја прошири својата фантастична колекција.

Lola T93/00 е придвижуван од Ford-Cosworth V8 мотор со турбо полнач, а со него Менсел освои пет победи и три пол-позиции во 1993 година.

Браун изјавил дека конечно го купил автомобилот со кој се „тркал пет години“, а го чинел 995.000 долари.

Тој откри и дека ќе биде превезен во Велика Британија каде ќе му се придружат познати автомобили како McLaren MP4/6, кој му припаѓаше на легендарниот Ayrton Senna, како и Williams FW11, исто така управуван од Mansell.

Претходна Најголемата санта мраз во светот плови кон екваторот
Следна Каролина Рејпер е најлутата пиперка во светот, вклучена е во Гинисовата книга на рекорди

Награден напис

Мундијалот заврши за дефанзивецот на Баерн

Лукас Ернандез го заврши настапот на Светското првенство во Катар, откако се здоби со повреда …

Илон Маск годинава загуби 100 милијарди долари, но сепак е најбогатиот човек на светот

Нето богатството на Илон Маск според Форбс, падна на околу 195,6 милијарди долари. Нето вредноста …

Забрането е копирање на текст!