Honor Magic V2 е најтенкиот телефон на преклопување во светот

Honor ја претстави третата генерација на својот телефон на преклоп, Magic V2.

Станува збор за уред кој претставува „чудо на дизајнот“ бидејќи неговата дебелина при превиткување е 9,9 mm, кога е отворен е 4,7 mm, а тежи 231 грам. За споредба, најтенкиот уред за преклопување досега беше Xiaomi Mix Fold 2 со дебелина од 11,2 mm во преклопена форма, додека тежината е 262 грама. Овие бројки јасно покажуваат дека титулата на најтенкиот телефон на преклоп во светот сега му припаѓа на моделот Magic V2 на Honor.

Важен дел од дизајнот на смартфонот е механизмот на шарки без запчаник, кој користи 3D печатен „капак“ од легура на титаниум развиен од Honor. Механизмот за преклопување исто така користи прилагодени кратки завртки во компонентата на шарката. Honor потврди дека Magic V2 содржи слој P2i на сите внатрешни елементи, што го штити од случајно прскање на вода.

Уредот доби примарен LTPO OLED екран од 7,92 инчи со резолуција од 2.156 x 2.344 пиксели и брзина на освежување од 120 Hz. Панелот поддржува технологија HDR10+, додека неговата максимална осветленост во автоматскиот режим е до 1.600 nits. Honor исто така додаде затемнување PWM со висока фреквенција од 3.840 Hz за анимации без треперење. На главниот екран има и отвор со дупка за селфи камера од 16 MP, а панелот поддржува и „паметно“ пенкало.

Големината на надворешниот екран е 6,43 инчи и е 10-битен OLED панел со резолуција од 2.376 x 1.060 пиксели и брзина на освежување од 120 Hz. Има и високофреквентно PWM затемнување, додека максималната осветленост во автоматскиот режим е 2.500 nits. Овој екран поддржува и пенкало со игла.

Magic V2 се напојува со процесорот Snapdragon 8 Gen 2 на Qualcomm со оверклокувано основно јадро Cortex-X3 клокнат на 3,36 GHz. Смартфонот е достапен со 12 GB RAM и 256 или 512 GB внатрешна меморија, додека Magic V2 Ultrame има 16 GB RAM и 1 TB внатрешна меморија. Цените се 1.254 долари, 1.394 долари и 1.672 долари.

Нарачките во Кина веќе се прифаќаат, додека слободната продажба започнува на 20 јули. Се уште не е познато дали смартфонот ќе се продава на меѓународниот пазар и евентуално по која цена.

Претходна Првите детали од концептот Experimental на Opel
Следна Начини на кои дињата го штити здравјето

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!