Honda S2000, тракач со повеќе од 500 коњски сили

Кога тјунинг компаниите се решаваат да подобрат некој автомобил, најчесто одат до најситен детаљ. Се менува моторот, се подобрува подвозјето, аеродинамиката.

Во случајов со Honda S2000, таа и со стандардниот мотор има неверојатна моќ. Моделот S2000 го има можеби најдобриот атмосферски бензинец во историјата.

Но Џејсон Шмак, сопственикот на примерокот S2000, решил при тјунирањето да употреби мотор од Acura TL. Тоа е V6 мотор со 3,2 литри и вградил два турбополначи Garrett GT 3576 и после скоро 100 работни часа ја довел S2000 во посакуваната состојба.

Како почнал и како напредувал целиот проект, погледнете во видеото.

Претходна Jordan Carver
Следна Престижната „Red Dot“ награда за 2019 година и припадна на Škoda Scala

Награден напис

Mercedes-Benz Sprinter трансформиран во луксузна канцеларија

Познатата тјунинг куќа Klassen го претвори Mercedes-Benz Sprinter во луксузна мобилна канцеларија која е опремена …

Маестралниот Верстапен славеше во Мајами

Холандскиот возач Макс Верстапен славеше на Големата награда на Мајами во петтата трка од сезоната …

Don`t copy text!