Ford GT ќе живее до крајот на 2020 година

Од Ford со информација која што ќе ги израдува љубителите на GT моделот. Производителот ќе го продолжи производството на GT моделот до крајот на 2020 година, и наместо од порано планираните 1000 автомобили, ќе се продолжи производството до 1350.

“Не можевме да го игнорираме барањето но голем број заинтересирани купувачи. Затоа решивме да го продолжиме производството до 1350 автомобили и со тоа да усреќиме уште 350 купувачи, љубители на Ford GT моделот”,  изјави Hermann Salenbauch, директорот на Ford Performance, и додаде дека за секој модел од GT моделот се заинтересирани минимум 6 купувачи.

Ford GT го придвижува централно сместен V6 мотор со 3,5 литри, со поддршка од 2 турбо полначи. На задните тркала испорачува 650 KS, што во работниот мод V-Max е доволно за 347 km/h.

Претходна Porsche 711 Cayman T
Следна Никола Карабатиќ заради операција ќе го пропушти СП во ракомет следната година

Награден напис

Mercedes-Benz Sprinter трансформиран во луксузна канцеларија

Познатата тјунинг куќа Klassen го претвори Mercedes-Benz Sprinter во луксузна мобилна канцеларија која е опремена …

Маестралниот Верстапен славеше во Мајами

Холандскиот возач Макс Верстапен славеше на Големата награда на Мајами во петтата трка од сезоната …

Don`t copy text!