Ford Focus RS RX се продаде за 200.000 долари

Има малку професионални спортски возачи во светот кои привлекоа обожаватели ширум светот како магнет како што тоа го направи мајсторот Кен Блок, а неговата популарност ја оправдува високата цена за Ford Focus RS RX што му припаѓаше нему.

Блок е познат по своите неверојатни автомобили и супериорни вештини за дрифтање, а тој го продаде својот Ford Focus RS RX за 200.000 американски долари. Сите пари ќе бидат донирани на тимот Рубикон, хуманитарна организација која им помага на луѓето погодени од катастрофи. Автомобилот беше продаден на аукцијата кај Barret-Jackson.

Станува збор за Фокус виден во видеото Gymkhana Nine Raw Industrial Playground, кое собра повеќе од 46 милиони прегледи на видео услугата YouTube. Тоа е рели крос автомобил кој го поминал својот „живот“ пред милиони луѓе на разни патеки. Го придвижува 2.0-литарски четирицилиндричен мотор со турбополнач „Гарет“, кој испорачува 600 КС. Автомобилот има засилена шасија и извори на Ригер.

Силата се пренесува преку петстепен секвенцијален менувач Садев, заден диференцијал Садев и централен диференцијал Садев. Внатре, заштитниот кафез е изработен според спецификациите на FIA, како и мултифункционалниот волан M-Sport.

Претходна Fiat го претстави Tipo Cross
Следна Конечно, добри совети за тоа како да добиете супер цврста ерекција

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!