Ferrari го претстави хиперавтомобилот 499P Le Mans

По долго чекање, Ферари конечно го претстави својот нов хиперавтомобил Ле Ман кој следната година ќе се натпреварува во Светскиот шампионат на издржливост на FIA (WEC).

Тимот од Маранело го избра името 499P, кое ја следи номенклатурата што се користи со децении. Бројот 499 се однесува на волуменот во кубни сантиметри на секој цилиндар, додека буквата P го претставува прототипот. Во срцето на електрифицираниот хиперавтомобил на Ferrari е 3.0-литарски V6 мотор со двоен турбо полнач.

Од Ferrari изјавија дека моторот е структурно различен од оној во 296 GTB/GT3 и дека V6 е избран затоа што е лесен и компактен. Развива 680 КС и соработува со електромоторот поставен напред, кој испорачува 272 КС. Се напојува од 900-волтна формула 1 батерија, која се полни со забавување и сопирање. Погонот е поврзан со седумстепен секвенцијален менувач.

Hiparautomobil беше претставен во Имола, неговиот дизајн ги има карактеристиките на моделот Deyton SP3, а украсен е со црвена боја со жолти детали, како моделот 312PB од седумдесеттите години на минатиот век. Двата болида ќе ги носат броевите 50 и 51, првиот одбележува половина век натпреварување на Ферари во Ле Ман, а вториот се користи низ историјата за тркачките автомобили на Ферари.

Ferrari 499P Le Mans помина повеќе од 12.000 километри за време на тестирањето со два прототипа и ќе биде целосно хомологиран до крајот на годината. Дебито се очекува во средината на март 2023 година на трката Себринг 1000 милји.

Претходна Google ја прекинува поддршката за Chrome на Windows 7 и 8.1
Следна Илон Маск воведува месечна претплата од 8 долари за синиот беџ на Твитер

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!