Citroën создаде кочија за Астерикс и Обеликс

Citroën, во соработка со продуцентите на филмските компании Pathé и Trésor Films и француската издавачка куќа Les Éditions Albert René, ја создаде првата „концептна кочија“, направена во Галија, базирана на легендарниот модел 2CV.

За Citroën ова е сосема нов тип на соработка, бидејќи специјално за потребите на овој филм е дизајнирана и изградена „концептната кочија“. Тимовите на дизајнерскиот оддел на брендот Citroën учествуваа во проектот од самиот почеток, но имаа само три месеци да го завршат. Вообичаено е да помине една година од првите скици до создавањето на концепт возило.

„Средбата на овие две легенди на француската култура беше, се разбира, необична и исклучителна. Тимовите на брендот Citroën и филмот Астерикс соработуваа од самиот почеток со голема меѓусебна почит. Ни беше понудена навистина единствена можност да создаваме и градиме првиот концептен вагон од нула, а ние се забавувавме многу со тоа!

Моделот 2CV е познат низ целиот свет по својата препознатлива силуета и е дел од француската култура и наследство. Во филмот Астерикс и Обеликс: Средното Кралство, оваа „концептна кочија“ е реинтерпретација на моделот 2CV и го прикажува начинот на живот на галските херои.

Дизајнерските тимови на Citroën успеаја да ги претстават основните вредности на брендот – удобност, технологија и смел стил – во стилот на Астерикс. Резултатот од нивната работа е карактеристична линија која се издвојува од сите останати, суспензија направена од стомак од дива свиња, сончев покрив, фарови инспирирани од галски шлемови кои палат светулки натопени во магична напивка и тркала со рециклирани браници украсени со познатиот двојна стрелка.

„Concept Carriage“ се појавува во различни секвенци на филмот. Делот од филмот, во кој хероите се подготвуваат да го напуштат селото и да патуваат во Кина, ги прикажува сите херои на прагот на голема авантура. Потоа Cetautomatix му подарува на Обеликс кочија и му ги покажува најновите иновации што ги направил за непречено патување. Неколку дена подоцна, војската на Цезар пристигна во Кина, каде што на првиот рекламен постер на државната граница беше промовирано најдоброто превозно средство во тоа време, моделот 2CV, моќна кочија направена во Галија и управувана од два коња. Станува збор за почит на познатата реклама на Citroën снимена на Кинескиот ѕид.

Долгото патување на Астерикс и Обеликс до Кина потсетува и на експедицијата на Ситроен во Централна Азија, позната како Жолто крстарење, која се одржа од 4 април 1931 година до 12 февруари 1932 година и го поврза Бејрут со Пекинг. По преминувањето на Сахара и Црната експедиција, ова е веќе трета ваква автомобилска експедиција иницирана од Citroën.

Филмот за прв пат ќе биде прикажан во Франција на 1 февруари 2023 година, а потоа и на меѓународно ниво.

Претходна Денеска Хрватска и Мароко играат за третото место на Светското првенство
Следна Kia EV6 GT е наследник на Stinger

Награден напис

Evanescence – Bring Me To Life 

Уживајте во прекрасната музика на нашиот портал и на нашето ново интернет радио. Слушајте музика …

YouTube тестира четбот кој ќе се појавува под клиповите

Видео сервисот YouTube спроведува експеримент кој вклучува нов четбот дизајниран да им обезбеди на корисниците …

Don`t copy text!