Автомобилизам

Распоред на претставување на новите болиди во Формула 1 за новата сезона

Новата сезона за Формула 1 почнува на 17 март 2019 година, а еден месец порано тимовите ќе ги претставуваат новите болиди. Екипата на Haas веќе го претставија своето возило со направени неколку измени генерално заради промената на својот спонзор Rich Energy. Од водечките тимови, Mercedes и Red Bull ќе бидат …

...повеќе »

Марк Вебер го тестираше новото Porsche 911 GT2 RS Clubsport

Бившиот возач на Формула 1, Австралијанецот Марк Вебер ја доби можноста на тркачка патека да го проба Porsche 911 GT2 RS Clubsport. Porsche 911 GT2 RS Clubsport е модел кој е изработен во само 200 примероци. Марк Вебер го тестираше 911 GT2 RS Clubsport на патеката Mount Panorama во Батхрст. …

...повеќе »

Шкода официјално ја покажа внатрешноста на новиот Kamiq

Веќе подолг период од Шкода ги држат љубителите на тивок оган со информации за претстојниот автосаем во Женева. Иако уште минатата година го лансираа Kamiq на кинескиот пазар, европската верзија на најмалиот СУВ ќе биде сосема друга приказна. Овој пат Шкода со официјална фотографија ја претстави внатрешноста на нивниот најмал …

...повеќе »

Хибриден автомобил од милион евра на Koenigsegg

Koenigsegg неделава ја најави соработката со шведската компнија NEVS (National Electric Vehicle Sweden), а производот на нивната соработка би можел да биде хибриден суперавтомобил. Со овој чекор од Koenigsegg сакаат да ја зголемат продажбата од 20 на 100 автомобили. Новиот хибриден суперавтомобил со сигурност нема да се најде на истото …

...повеќе »

Honda NSX со најдобриот спортски звук што може да се чуе?

Љубителите на спортски автомобили се познати по тоа што сакаат на поголеми вртежи да префрлаат од повисок на понизок степен на пренос и со тоа да добијат појак звук на нивниот мотор. Обожавателите на Хонда можат да се насладуваат на прекрасниот спортски звук што го прави Honda NSX со модифициран …

...повеќе »

Пет автомобили што не успеаја да ги надминат своите претходници

Секој нов модел на автомобил има цел да го надмине претходниот модел, но голем дел од нив се покажаа како помалку успешни од нивните претходници. Еве пет автомобили кои не успеаја да ги надминат своите претходници. Ford Police Interceptor Sedan. Поентата на новиот полициски автомобил беше да го надмине ненадминливиот …

...повеќе »

Aston Martin Vakyrie, ултимативно тркачко возило за автопат

Британскиот производител на суперавтомобили Aston Martin, својот последен модел на автомобил со назив Vakyrie ќе го произведе во само 150 примероци. Vakyrie претставува ултимативно тркачко возило наменето за обични патишта. Примероците по цена од 2,5 милиони фунти се веќе распродадени. Како изненадување за секој кушувач е можноста за индивидуално конфигурирање …

...повеќе »

Најдобрата колекција суперавтомобили на светот

Изминатите години бевме сведоци на голем број колекции на суперавтомобили, но колекцијата од Бахреин дефинитивно е најдобрата и најбогатата што е прикажана. Колекцијата е составена од 52 модели, а некои од нив се многу ретки примероци. Во неа има Mercedes CLK GTR, Maserati MC 12, Porsche 911 GT (993), McLaren …

...повеќе »

Aston Martin го претстави ексклузивниот DBS Superleggera TAG Heuer Edition

Дека скапите автомобили и скапите рачни часовници секогаш оделе заедно покажува и последната соработка на Aston Martin и познатиот швајцарски бренд за рачни часовници TAG Heuer. Во чест на остварената соработка од Aston Martin подготвија специјална едиција на тркачкиот DBS Superleggera, а ексклузивитетот се гледа во тоа што ќе бидат изработени само 50 …

...повеќе »

Gembala GTR 8XX Evo-R Biturbo е тјунирана верзија на Porsche 911 Turbo S

Gemballa е една од најпознатите тјунинг компании кои се занимаваат со доработки на спортски автомобили. Нивниот неодамна починат основач Uwe Gemballa сигурно би бил горд на дизајнерите со нивната креација со име Gembala GTR 8XX Evo-R Biturbo. И додека останатите тјунинг компании размислуваат за доработки на новите верзии на Porsche 911 (992), …

...повеќе »
Don`t copy text!