Автомобилизам

Škoda Kodiaq, Octavia Scout и Superb – најдобри возила со погон на сите тркала

Трикратен успех за ŠKODA во овогодинешниот избор за најдобри автомобили со погон на сите тркала. Читателите на германското списание за автомобили Auto Bild Allrad доделија повеќекратни награди на ŠKODA, со што ја продолжија серијата на значителни успеси за чешкиот бренд. ŠKODA SUPERB 4×4 по десетти пат ги освојува многу посакуваните …

...повеќе »

AI:ME е новиот концепт на градски електричен автомобил од Ауди

I.D. Roomzz не е единствениот електричен автомобил од концернот VAG на Саемот на автомобили во Шангај. Audi се приклучи со свој концепт на градски електричен автомобил со назив AI:ME. Концептот го прикажува футуристичкиот изглед на моделот А2. Овој концепт може да се смета за луксузна верзија на моделите I.D. или el-Born …

...повеќе »

Мерцедес со Хамилтон ја освои Големата награда на Кина

Јубилејната илјадита трка на Формула 1 во Кина, им донесе рутинска победа на Луис Хамилтон и Мерцедес. Иако стартуваше од втората позиција позади својот клубски колега Бота, Хамилтон веќе на првиот свиок го престигна и изби на првата позиција, и до крајот на трката остана таму, со што ја постигна …

...повеќе »

Дебито на новиот Volkswagen Transporter 6.1 на најголемиот светски саем за градежни машини и апарати

Транспортер 6.1 претставен на „Bauma 2019“ како панел ван и пикап со двојна кабинаСо новата палета на иновативни системи за помош на возачот, Transporter 6.1 е побезбеден и полесен за возење од кога било досегаНови решенија, како што е специјална функција за товарење на долг товарМногу подобрена стандардна спецификација со …

...повеќе »

CLA 35 е новиот адут на Mercedes AMG

Додека фановите ги чекаат најјаките А45 и CLA45, од кујната на AMG го презентираат новиот CLA 35, троволуменец со 302 коњски сили. Моделот на Mercedes CLA 250, повеќе не е најјакиот претставник на CLA класата. Неговите 221 ks ги надмина  CLA 35 со 302 ks со 400 Nm. За преносот на силата на …

...повеќе »

V12 моторот на BMW ќе живее до 2023 година

Еколошките норми кои се наметнаа насекаде низ светот, сериозно ги афектира производителите на луксузни и моќни автомобили. Поголемиот дел од автоиндустријата почна да се откажува од вградување на V8, V10 и V12 агрегати поради проблеми со исполнување на еколошките стандарди. Нивните луксузни автомобили со моќни мотори ги заменуваат со комбинации …

...повеќе »

Волво со најава на два нови хибридни модели работени од Полстар

Последниот резултат на соработката на автомобилската компанија Волво и веќе самостојната компанија Полстар, се два нови plug-in хибридни модели кои од летото што доаѓа ќе се приклучат на веќе презентираниот хибриден модел S60 Polestar Engineered. Тоа се моделите XC60 и V60. Рецептот на Полстар носи дволитарски, четирицилиндричен турбобензинец, кој во комбинација со …

...повеќе »

Со новите електрични и хибридни модели СЕАТ се подготвува за иднината

SEAT ќе лансира шест електрични и plug-in хибридни модели SEAT ја претстави својата електрична стратегија која започнува од денес, и ќе вклучува шест електрични и plug-in хибридни модели. Електричната верзија на Mii и новиот el-Born ќе бидат првите два целосно електрични модели на брендот, додека новата генерација на Leon и …

...повеќе »

Волво влегува во светот на електрични автомобили

Првиот продукциски Волво ќе биде базиран на моделот XC40 и ќе биде исклучиво електричен. Волво е една од автомобилските компании кои електрификацијата на своите автомобили ја перципираат многу озбилно.  За тоа сведочи и планот кој вели дека до 2025 година половина од автомобилите кои ќе излегуваат од производствените погони ќе …

...повеќе »
Don`t copy text!