Здравје

Поголема сексуална активност и ејакулирање 21 пат месечно за намалување на ризикот од рак на простата

Здравјето на простатата е осетливо, но многу важно прашање за мажите ширум светот. Жлездата што произведува најголем дел од течноста во спермата е важна и проблемите во таа регија започнуваат во периодот по навршување на 50 години. Зголемената простата може да доведе до зачестено и болно мокрење, а сè почеста …

...повеќе »

Дали знаете колку калории може да се потрошат со 60 минути пливање?

Пливањето е една од омилените летни активности, која не би требало да ја заобиколувате и во зимскиот период, доколку имате услови. “Пливањето е еден од најдобрите спортови. Помага во согорување на маснотиите, намалување на тежината, развивање на мускулите и подобрување на општото здравје. Одлично е за активно опоравување и превенција …

...повеќе »

Знаете ли дека фрламе еден од најздравите делови од лубеницата?

Кората од лубеницата не само што е добра за јадење, туку е и полна со хранливи материи. Летото е период кога лубеницата е едно од овошјата што најмногу ги консумираме. Но, знаејќи или не, секогаш ја фрламе кората која е полна со хранливи и здрави состојки. Белиот слој помеѓу кората …

...повеќе »

Интензивен тренинг од само 4 минути дава одлични резултати

Вежбањето со голем интензитет станува многу популарно. Тоа е тренинг кој трае кратко, но дава голем ефект. Сепак, за да го користите овој принцип на вежбање треба да бидете во форма, особено ако планирате да започнете со тренинг по светски познатиот Табата принцип, кој како преку ноќ да стана популарен …

...повеќе »

Спиењето без облека го подобрува здравјето, но и сексуалниот потенцијал

Пракса е луѓето да спијат во пижами или во долна облека, и малку е познато дека ако спиете без облека со сигурност може позитивно да влијаете на своето здравје, својот сон, но и на зголемување на сексуалниот потенцијал. Спиењето без облека дефинитивно влијае позитивно, и тоа:Ќе заспиете побрзо. Доколку сакате побрзо …

...повеќе »

Сан Франциско ќе биде првиот американски град кој ќе забрани е-цигари

Според информациите на BBC, Сан Франциско ќе биде првиот американски град што ќе го забрани користењето на е-цигарите сè додека не се утврди нивната штетност по здравјето на луѓето. Претставници на власта изгласаа забрана за продажба на е-цигари во продавниците, но, исто така, им забранија и на доставувачите да вршат …

...повеќе »

Неочекувани здравствени придобивки од боровинките кои најверојатно не сте ги знаеле

Сите знаат дека боровинките се полни со антиоксиданти, но можеби не ги знаете сите здравствени придобивки од внесувањето на ова сино топчесто овошје во вашето секојдневно мени. Го намалува крвниот притисок. Вклучувањето на боровинките во секојдневната исхрана може да го намали крвниот притисок, на сличен начин како лековите за таа …

...повеќе »

Како да ја ублажите мачнината при патување со природни состојки

Според статистиката еден од тројца имат проблеми со гадење при патување. Ова состојба се вика кинетоза и влијае на голем процент од популацијата. Природни состојки кои можат да ви помогнат кога ке се најдете во оваа ситуација. Повеќе видови на чаеви можат да ви помогнат, како камилица, лаванда, нане. Чаевите …

...повеќе »

Како да го подобрите сексуалниот живот

Многумина од оние што започнале со активно трчање не можеле ни да претпостават дека трчањето позитивно ќе се одрази на нивниот сексуален живот. Меѓутоа, истражувањата на таа тема докажаа дека интензивните тренинзи драстично ги подобруваат сексуалните перформанси. Врската помеѓу трчањето и сексот се гледа во неколку работи, а една од …

...повеќе »

Магнезиумот и неговата функција

Човечкото тело содржи околу 25 г магнезиум, од кои 50-60 % се складирани во скелетниот систем. Остатокот се наоѓа во мускулите, меките ткива и во телесните течности. Магнезиумот учествува во над 300 ензимски процеси во телото, вклучувајќи го метаболизот на храната, синтезата на масните киселини и протеините, и во пренесувањето …

...повеќе »
Don`t copy text!