Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели на BMW на сите времиња. Ќе биде во само седум примероци.

Меѓу одличните приказни на сè попопуларната светска рестомод сцена, вреди да се истакне проектот на полската компанија Carlex Design, во кој тие одлучија да ја реставрираат и модифицираат првата генерација BMW Серија 6 (E24), која Баварците ја произведуваа од 1976 година до 1989 година.

За првиот од седумте планирани примери, користен е BMW 635 CSi од 1986 година, кој гледано однадвор е „подобрен“ со свежа боја, нов комплет бандажи и ознаки Carlex, во кои (оправдано) заклучиле дека ќе има дополнителни елементи на беспрекорно хармоничното и убаво тело во овој случај беа апсолутно контрапродуктивни.

Многу повеќе внимание е посветено на декорацијата на ентериерот на четириседот Grand Turismo, кој е обложен со специјално обработена комбинација на кожа и Алкантара во кафени тонови, во која е покриена и аналогната инструмент табла. Зад облогата на оригиналните седишта се крие нов и нешто поцврст материјал за полнење со подобрен комфор, а оригиналното радио е заменето со ретро-дизајниран аудио систем од Blaupunkt со USB порта и Bluetooth конекција.

Со рафинирани елементи на суспензијата, автомобилот е поцврст од стандардниот, а во Carlex не го допреа полираниот 3,5-литарски атмосферски мотор со шест цилиндри, кој во верзијата 635 CSi развива 218 коњски сили и 310 Nm максимален вртежен момент. кој е комбиниран со 4-брзински со автоматски менувач, доволно за 221 km/h и забрзување од 0 до 100 km/h за 9 секунди.

Полјаците открија дека биле потребни 1.200 часа за да се заврши работата, а цената на првиот од седумте планирани примероци не е објавена.

Претходна Како Роналдо ги решава проблемите
Следна Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!