Bugatti Chiron Pur Sport против борбен авион

Бугати организираше интересен дуел за забрзување, а силите на пистата беа измерени со Chiron и борбен авион.

Станува збор за Chiron Pur Sport со спецификации на Les Legendes du Ciel, и всушност е ограничена специјална верзија создадена во чест на Еторе Бугати и неговиот придонес во развојот на авионските мотори и целиот авион. Специјалниот Chiron е исто така потсетник на првите возачи на Bugatti кои беа пилоти на француското воено воздухопловство во раните 1900-ти.

Гореспоменатиот Chiron е еден од само 20-те произведени, а со него управуваше официјалниот тест возач на Бугати, Пјер-Анри Рафанел. Силата ја измери со францускиот ловец Дасо Рафале Марин, кој произведува 58.550 Newутнови потиси, што е 5.727 КС и далеку повеќе од 1.500 КС на Бугати.

Трката за забрзување се одржа во поморската база Ландивисау, која има кратка и тесна писта.

Погледнете како заврши трката во видеото.

Претходна Mansory AMG G63 Viva Edition е наменет за богатите кои сакаат внимание
Следна Шест фитнес митови кои го успоруваат слабеењето

Награден напис

Леклер ја освои пол-позицијата пред утрешната трка во Монако и погоди во ѕид

Возачот на Ферари, Чарлс Леклерк ја освои пол-позицијата пред утрешната трка за Големата награда на …

Шест фитнес митови кои го успоруваат слабеењето

Губењето тежина и маснотии е доволно предизвикувачки процес и без митови и дезинформации што дополнително …

Забрането е копирање на текст!