Bugatti го пензионира својот турбо бензинец W16

Уште во 2005 година кога Bugatti го претстави својот ѕвер Veyron со четири турбо полначи, проби две психолошки бариери. Едната е дека имаше повеќе од 1000 KS, а втората одеше повеќе од 400 km/h.
Трката во наоружувањето со бензиски турбо коњски сили продолжи и со моделот Bugatti Veyron Super Sport со 1200 ks и максимална брзина од дури 431 km/h. Bugatti Chiron, наследникот на Veyron претставен во Женева во 2016 година, границата ја помести на 1500 ks, а во истиот стил продолжи и моделот Bugatti Divo.
Претседателот на управата на Bugatti, Стефан Винкелман, потврди за медиумите дека Bugatti Divo е последниот модел со моторот 8.0 W16. Призна дека не се откажуваат од трката за коњски сили и уште поголеми брзини, но и дека треба да се насочат кон следење на новите технологии, така што ќе се откажат од понатамошен развој на тој мотор, и ќе тргнат кон воведување на хибридна технологија.

Претходна Електрична реинкарнација на BMW од средината на минатиот век
Следна Без Роналдо Реал игра поопуштено и како тим

Награден напис

Маестралниот Верстапен славеше во Мајами

Холандскиот возач Макс Верстапен славеше на Големата награда на Мајами во петтата трка од сезоната …

Audi RS7 од Power Division забрзува подобро од Veyron

Сегашниот Audi RS7 Sportback послужи како основа за еден од последните екстремни проекти на полската …

Don`t copy text!