Blue Origin во декември ќе испрати шест туристи во вселената

Blue Origin се подготвува да испрати нови туристи во вселената, беше потврдено преку Твитер.

Ова ќе биде првпат ракетата Blue Origin да полета со шест патници, а по овој лет повторно ќе се користи. Екипажот ќе се состои од Лора Шепард Черли, Еван Дик, Дилан Тејлор, Лејн Бас и Камерон Бас.

Ова ќе биде трет вселенски лет на екипажот за Blue Origin. На изминатите две патувања отидоа четворица патници, а на првото патник беше основачот на Blue Origin, Џеф Безос. Екипажот на второто патување се состоеше од актерот Вилијам Шатнер, Глен де Вриј, Крис Бошуизен и Одри Пауерс.

Темпото на лансирање на Blue Origin е импресивно бидејќи ова е трет пат во годината и покрај високите цени. Зголемувањето на бројот на патници од четири на шест ќе резултира со зголемување на добивката, а во наредниот период се очекуваат и поевтини места во системот за вселенски туризам.

Сепак, вселенскиот туризам дефинитивно ќе остане висок луксуз.

Претходна Нови шокантни сознанија за Катар и Светското првенство: Агент на ЦИА ја шпионирал ФИФА
Следна Подвижна куќа за иднината која може да се движи на речиси секој терен

Награден напис

Хенеси го испорача првиот Venom F5, и тврдат дека достигнува 500 km/h

Четири години по премиерата на концептниот модел, тексашката компанија Hennessey го испорача првиот примерок од …

Не напаѓате куче што не лае, вели Ибрахимовиќ

Искусниот шведски фудбалер Златан Ибрахимовиќ го објасни инцидентот во кој го удри шпанскиот фудбалер Цезар …

Забрането е копирање на текст!