Autobest ја додели Safetybest 2020 наградата на Toyota

Независната европска организација Autobest ја додели на Тојота наградата Safetybest 2020 за развој и поставување на централни воздушни перничиња во новиот Yaris, прв во Б сегментот во Европа.

Жирито на Autobest, кое се состоеше од 31 член од најголемите европски автомобилски медиуми, ја награди Тојота за вградување на овој водечки безбедносен аспект во еден од своите најмали автомобили, новиот Јарис, со што продолжи да ја демократизира безбедносната технологија.

Новиот Јарис, базиран на новата платформа GA-B, е дизајниран и развиен со сите најнови безбедносни мерки, вклучувајќи многу силно и цврсто тело за најдобра заштита на патниците. Тоа е првата Тојота што е опремена со централни воздушни перничиња SRS. Тие се стандарден дел од веќе почетното ниво на опрема и спречуваат судири помеѓу возачот и совозачот во случај на страничен удар со автомобилот.

Новиот Јарис е опремен и со најновиот систем Toyota Safety Sense и всушност е првиот модел на Тојота кој е опремен со најнапредниот систем TSS. Покрај сите функционалности како што е Системот за урбана заштита (ПКС) со урбана функција и функцијата за препознавање пешаци и велосипедисти и Предупредување за излегување од лента (ЛДА) и радарско контролирање на контролата на патувањето (ACC), тој исто така има напредни системи за помош на возачот, како што е помош на возачот управување со итни случаи и помош за претекнување, како прва на која било Тојота.

Ова е втор пат Тојота да добие награда Safetybest. Последен пат беше во 2017 година, за имплементација на системот Toyota Safety Sense како стандард во комплетната линија на производи. TSS не само што е стандарден за сите Јариси, туку има и многу нови напредни системи за помош на возачот, што покажува колку безбедноста е клучна за секоја нова Тојота.

Новиот Јарис е исто така на списокот на финалисти за наградата „Автобест 2021 – Најдобар автомобил на Европа“.

Претходна Фолксваген Тајрон пристигнува во Европа
Следна Oppo ги претстави новите очила AR Glass

Награден напис

Eфикасно користeње на клима-уредот

Ако барате разладување од летните горештини, воздржете се од нагонот драматично да ја намалите температурата …

Секс поза која е најпопуларна кај сите генерации

Компанијата „Bespoke Surgical“ неодамна анкетираше над 1.000 луѓе за нивната омилена поза во сексот. Според …

Don`t copy text!