sale

Помага при варење и слабеење

Многу луѓе не разбираат дека варењето всушност започнува во устата и поради тоа често не ја џвакаат храната доволно долго. Џвакањето е првиот дел каде нашето тело ја разградува храната.Комбинацијата на ензими содржани во нашата плунка, плус движењето на џвакање и мелење на храната во устата, помага да се разложи …

...повеќе »

Силвестер Сталоне открива за која улога имал дури седум операции

Холивудската ѕвезда Силвестер Сталоне неодамна откри дека имал седум големи операции додека се снимал филмот „The Expendables“. Имено, 77-годишниот актер во новата сезона на шоуто „The Family Stallone“ откри дека за време на снимањето на тепачката сцена со Стив Остин во филмот „The Expendables“ од 2010 година се здобил со …

...повеќе »

Што се случува со телото ако често јадете сланина и лук

Внесувањето на витамини и минерали кои го зајакнуваат одбранбениот систем е од клучно значење, а најздрав начин за нивно обезбедување на организмот е преку исхраната. Кај нас е вообичаено, штом се појави инфекција, мирисот на лук веднаш се чувствува во возовите, автобусите и собирите. Лукот се користи и за лекување …

...повеќе »

Не сте ни слушнале за ова нарушување, а секој десетти маж страда од тоа

Бигорексија – е целосна спротивност на анорексијата (која е карактеристична за жените) и посилниот пол се доживува себеси како недоволно развиен и мускулест. Секој 10-ти маж страда од тоа. Во просек, овие мажи се гледаат во огледало 12 пати на ден, следат строги диети, често се споредуваат со другите прашувајќи …

...повеќе »

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки наменети да штитат од каснување од змии. Влезот во гробницата бил покриен со изреки кои имаат за цел да штитат од каснувања од змии но и да се обидат да привлечат змии како заштитници на …

...повеќе »

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели на BMW на сите времиња. Ќе биде во само седум примероци. Меѓу одличните приказни на сè попопуларната светска рестомод сцена, вреди да се истакне проектот на полската компанија Carlex Design, во кој тие одлучија да …

...повеќе »

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина медиа, а интересно е што претходно 11 пати ја тужеше. Според неофицијални информации, Роналдо одвоил дури 57 милиони евра за купување на Кофина Медиа, а со првиот потег што го направил ги освоил срцата на …

...повеќе »

MrBeast изгради сто бунари во Африка и обезбеди чиста вода за половина милион луѓе

Најпопуларниот YouTuber, MrBeast, во својата најнова хуманитарна мисија, ископа сто бунари во Африка и со тоа обезбеди чиста вода за повеќе од половина милион луѓе. MrBeast го започна своето патување како докажан алтруист, имајќи предвид дека ова не е прво видео за хумана мисија, кое го објави заедно со сите …

...повеќе »

Австралијанка од „Суперталент“ раскажува за својот за бизарен талент: Свирам флејта со вагината

Австралијанката Беатрис МекКиф неодамна го шокираше жирито и публиката на хрватскиот натпревар „Суперталент“ со својот бизарен талент. Таа потоа свиреше на флејта користејќи ја вагината и откри дека пробала и други инструменти. Ги почести гледачите пред малите екрани со незаборавни сцени во шестата аудициска емисија „Суперталент“. „Кога растев, вежбав гимнастика, …

...повеќе »
Don`t copy text!