Biba

Од Антарктик се одвојува санта мраз двојно поголема од Њујорк

  Научници од НАСА предупредуваат дека, како последица на брзото ширење на голема пукнатина, од Антарктик наскоро ќе се одвои санта мраз двојно поголема од површината на Њујорк. Тие на подрачјето на ледениот масив Брунт следат неколку пукнатини кои се приближуваат една кон друга и кога ќе се спојат, од …

...повеќе »

Valkyrie Project ќе биде најголемата јахта на светот

  Valkyrie Project е мегаброд со должина од 229 метри, кој всушност ќе биде најголемата јахта во приватен посед на светот. Таа е дело на Chulhun Park, главен дизајнер на латвијската компанија Latitude Yachts, и е замислена како спектакуларен брод исполнет со бројни забавни содржини. “Решив да дизајнирам визуелно единствена …

...повеќе »

Разоткриен е митот за местото на кое се среќаваат два океана

  Последниве неколку години на интернет кружи слика која прикажува чуден природен феномен кој се случува кога тешката вода заситена со седименти од глацијалните долини, се излева во отворен океан. Фотографијата е снимена во Алјаскиот Залив, во кој две различни води – една светло сина а другата темна, длабоко сина …

...повеќе »

НАСА ја заврши мисијата на Марс која траеше 14 години

  Американската вселенска агенција НАСА потврди дека мисијата на Марс со роботското возило Опортунити е завршена, откако дефинитивно е загубен контактот со него. Соларниот ровер Опортунити престана да праќа сигнали пред осум месеци. НАСА изгуби целосна комуникација со возилото при големо песочно невреме што ја зафати целата планета. Опортунити користи …

...повеќе »

Самсунг во Сан Франциско ќе го претстави својот телефон на свиткување Galaxy Fold

  На крајот на ноември минатата година Самсунг го најави својот телефон на свиткување, а овие денови официјално го соопшти 20 февруари 2019 како датум на кој ќе го покаже на Unpacked случувањето во Сан Франциско. Galaxy Fold ќе биде ѝ претставен на јавноста заедно со Galaxy S10 серијата на мобилни …

...повеќе »

Huawei со помош на вештачка интелигенција ја заврши Недовршената симфонија на Франц Шуберт

Во последно време сè повеќе се зборува за вештачката интелигенција, и додека едни сметаат дека таа почнала да ги заменува луѓето, други истакнуваат дека главната разлика помеѓу човекот и вештачката интелигенција е во капацитетот за креативност. Меѓутоа, пример од Лондон покажува дека вештачката интелигенција – во соработка со човекот – …

...повеќе »

Робот изработен со помош на 3Д принтер научи да лизга

Робот што е изработен во целост од модуларни делови испринтани на 3Д принтер, сам научи да лизга со лизгалки. “Се обидуваме да развиеме алатки што ќе им овозможат на роботите да извршуваат различни корисни задачи. Затоа мора да научат да се движат на најразлични терени. Истите техники би се користеле …

...повеќе »

Фејсбук го исполни ветувањето и ја овозможи функцијата за повлекување на веќе пратени пораки

Основачот и сопственик на Фејсбук, Марк Цукерберг, не е веќе единствениот човек што може да повлече веќе пратена порака на Фејсбук месинџер. Компанијата ќе ја овозможи оваа опција за сите корисници. Корисниците што ја имаат апликацијата на ИОС и наАндроид ќе можат да ја користат оваа опција откако ќе ја …

...повеќе »

НАСА реши да истражува мистериозен остров

Како резултат на вулканска ерупција што се случила во близина на островот Тонга во јужниот Пацифик пред 4 години, создаден е нов остров со име Hunga Tonga-Hunga Ha’apai на кој денес цвета живот. Минатата година научниците на НАСА пратиле тим за да го истражат новонастанатиот остров. На својот блог ги …

...повеќе »

Првиот виртуелен концерт преку Fortnite

DJ Marshmello, како што го викаат Christopher Comstock, е првиот музичар што направил концерт во мегаиграта Fortnite и на него присуствувале 10 милиони верни играчи. Концертот е одржан на бината на Pleasant Park која била видлива за играчите неколку дена, а скиновите и додатоците во ликот на DJ Marshmello го …

...повеќе »
Don`t copy text!