Asus го претстави Zenfone 9 кој пристигнува во Европа

Компанијата Asus официјално го претстави новиот смартфон Zenfone 9.

Zenfone 9 е помал од својот претходник, но има поголем сензор за камера, поголема батерија и е значително побрз.

Димензиите на Zenfone 9 се 146,6 x 68,2 x 9,5 mm, тежи 165 грама, што го прави еден од најмалите предводници на Android. Уредот се напојува со новиот процесор Snapdragon 8+ Gen 1, а Asus ја замени цевката за ладење на Zenfone 8 со поголема комора за ладење за да го одржува телефонот ладен.

Понудени се три мемориски конфигурации: 8/128, 8/256 и 16/256 GB (LPDDR5 RAM и UFS 3.1 меморија). Нема слот за microSD картичка како минатата година, а телефонот користи оперативен систем Android 12 со гаранција за две големи надградби на оперативниот систем и најмалку две години безбедносни надградби. Рамката е изработена од алуминиум, а задната плоча е изработена од полимерен материјал кој е поотпорен на гребење од пластика и исто така поотпорен на кршење од стаклото. Смартфонот е отпорен на вода и прашина според IP68 стандардот, а на предната страна е поставено Gorilla Glass Victus стакло кое го штити 5,9-инчниот HDR10+ OLED панел од Samsung со резолуција од 1.080 x 2.400 пиксели, брзина на освежување од 120Hz. (опционално 90 и 60 Hz., формат 20:9 и густина на пиксели од 445 ppi. Максималната осветленост е 1.100 nits.

Zenfone 9 ги користи сензорите за камера на Sony, на задната страна е главната камера IMX766 од 50 MP со хибриден стабилизатор на гимбал кој е трипати поефективен од стандардната оптичка стабилизација на сликата. Нема телефото камера, но IMX766 има можност за зумирање 2x со резолуција од 16 MP.

Има и ултра широка камера IMX363 од 12 MP која исто така има автофокус за да може да снима макро фотографии и има EIS за хиперстабилна стабилизација. Главната камера може да снима 8K видео со 24 fps со EIS и 4K видео со 60 fps со EIS. Предната камера IMX663 од 12 MP има и автофокус, односно двоен PDAF, за да може да прави остри селфи и да снима 4K видео со 30 fps.

Asus исто така се погрижи за фантастичен звук и комбинираше Qualcomm хардвер и Dirac тјунинг. Смартфонот има два звучници, како и 3,5 милиметарски приклучок за слушалки.

Мобилниот телефон се напојува од батерија од 4.300 mAh, а пакетот доаѓа со 30W HyperCharger. Сепак, можно е да изберете полнење од 18W и 10W, што ја намалува температурата и го продолжува животниот век на батеријата. Asus ветува дека батеријата ќе трае речиси два дена, вклучувајќи 90 минути разговор, стотици СМС пораки, слушање музика повеќе од еден час, гледање клипови на YouTube и TikTok, играње игри еден час, фотографирање и снимање видеа.

Сензорот за отпечатоци повеќе не е под екранот туку на страна, па може да функционира како „паметно копче“.

Функцијата Game Genie ви овозможува да блокирате известувања за време на играњето, но и да „плови“ некои од апликациите доколку е потребен брз одговор или проверка. Genie покажува и FPS, проценет век на траење на батеријата, температура на уредот и многу повеќе. Исто така, може да убие апликации во заднина и да ослободи RAM меморија. Достапен е и снимач на екран, а доколку корисникот „заглави“ во играта, може да побара помош на Интернет или YouTube без да ја напушти играта.

Основниот модел Zenfone 9 со 8 GB RAM и 128 GB внатрешна меморија во Европа ќе чини 800 евра.

Претходна Најлошата навика за консумирање алкохол што го забрзува стареењето на мозокот
Следна После колку време метличките на бришачите на шофершајбната се неупотребливи?

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!