Aston Мartin го претстави моделот DBS 59

Aston Мartin реши со моделот DBS 59, со производство на само 24 возила, да ги потсети љубителите на нивните автомобили на далечната 1959 година и на автомобилската трка Lе Mans. Тогаш со својот револуционерен модел DBR1/300 ги освои првите две места на 24 часовната трка Lе Mans.
Моделот DBS 59 е автомобил базиран на GT четвороседот со ознака DBS Superlegger.
Дваесет и четирите возила DBS 59 ќе бидат со карактеристична зелена боја на каросеријата, исто како што беа и моделите победници во трката во 1959 година.
Моделот DBS 59 не се разликува од моделот DBS Superlegger кој има V8 агрегат со 5,2 литри со два турбополначи, и пренос на силата на моторот со ZF автоматски менувач со 8 степени на пренос. Силата на моторот од 725 ks се пренесува на задните тркала, а забрзувањето од 0-100 km/h е за 3,4 секунди. Постигнува максимална брзина од 340 km/h.

 

Претходна Роналдињо остана без пасош
Следна Црвена ѕвезда со заработка од 19,9 милиони евра

Награден напис

Mercedes-Benz Sprinter трансформиран во луксузна канцеларија

Познатата тјунинг куќа Klassen го претвори Mercedes-Benz Sprinter во луксузна мобилна канцеларија која е опремена …

Маестралниот Верстапен славеше во Мајами

Холандскиот возач Макс Верстапен славеше на Големата награда на Мајами во петтата трка од сезоната …

Don`t copy text!