Apple ја развива технологија за иден MacBook Pro направен од стакло

Новите извештаи велат дека Apple се обидува да ја земе идејата за стаклениот заден панел на iPhone и да ја примени на „стаклен“ MacBook Pro, кој исто така би имал екран на допир.

Претходно се шпекулираше дека Apple има намера да претстави MacBook Pro со екран осетлив на допир во 2025 година, но сега работите одат многу подалеку. Апликацијата за патент со наслов „Electronic Device“ ја претставува идејата за производство на MacBook Pro, кој би бил направен од стакло. Apple размислува дали или кога да го направи дисплејот дел од MacBook Pro и направи промена користејќи стакло за задниот дел, каде што е познатото лого.

„Бидејќи лаптопите се типично преносливи уреди, факторите како што се големината, тежината и издржливоста влијаат на корисноста на уредот. Материјалите што се користат за лаптопите, а особено компонентите на куќиштето, можат да влијаат на големината, тежината и издржливоста на овие уреди. На пример, обвивките од материјали како пластиката може да бидат лесни, но исто така имаат релативно мала издржливост“, според Apple.

Она што компанијата го предлага е „капак“ на MacBook Pro што содржи „компонента за метално куќиште што ги дефинира периферните странични површини, како и стаклени панели за предната и задната површина на делот на екранот“.

Додека поголемиот дел од патентот зборува за целата стаклена плоча, Apple во некои од неговите делови наведува дека само делови од задната површина се стакло. Патентот е повеќе од само Apple да сака да претстави дисплеј или да се врати на деновите пред 2015 година кога би светнело логото на Apple.

„Конфигурацијата произведува дел од екранот кој е лесен и тенок, притоа одржува висок степен на цврстина. Покрај тоа, поради фактот што задниот дел на дисплејот е изработен од стакло, тој би бил поотпорен на гребнатини, пукнатини , свиткување и други оштетувања на кои други материјали би можеле да бидат поподложни“, се додава.

На Apple често му се припишуваат напорите за спојување на Mac со iPad, но компанијата секогаш ги негираше овие тврдења. Обично, кога советниците зборуваат за спојување на овие уреди, тие значат ист оперативен систем меѓу нив.

Меѓутоа, во овој случај, Apple всушност ќе го земе хардверскиот елемент на iPhone и ќе го пренесе на Mac. Не е првпат оваа идеја да се истражува, бидејќи се испостави дека Apple во еден момент истражувал како да направи iMac целосно од една стаклена „плоча“.

Патентот е „потпишан“ од четворица пронаоѓачи, меѓу кои и Лорен М. Фарел, која има голема заслуга за претходните патенти и апликации поврзани со дисплеи.

Претходна Научници во Велика Британија развиваат вакцина против рак на белите дробови
Следна Грешки во работната кариера за кои луѓето најмногу жалат

Награден напис

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

MrBeast изгради сто бунари во Африка и обезбеди чиста вода за половина милион луѓе

Најпопуларниот YouTuber, MrBeast, во својата најнова хуманитарна мисија, ископа сто бунари во Африка и со …

Don`t copy text!