AMG CLA 45 Shooting Brake е новитетот од Мерцедес

На мерцедес АМГ, по сè изгледа, одлично му оди. По претставувањето на AMG A45 и CLA 45, пристигна уште еден атрактивен модел, AMG CLA 45 Shooting Brake.

Втората генерација на моделот CLA  повеќе е посветен на семејството, што воопшто не пречеше на неговата атрактивност. Овој пат Мерцедес не ја зголеми практичноста со жртвување на перформансите.

CLA 45 Shooting Brake зрачи со својот спортски дух, а доказот за тоа се наоѓа под хаубата каде што е сместен најјакиот четирицилиндричен бензинец на светот. Тоа е истиот мотор со ознака М139 кој ги придвижува стандардните А45 и CLA, но во овој случај може да се добие во две верзии и тоа со 387 и 416 коњски сили.

Силата на моторот се пренесува преку сите четири тркала со помош на менувач со осум степени на пренос (4matic+).

Кога станува збор за перформансите, може да се наведе дека забрзувањето од 0-100 km/h се постигнува за 4,1 секунда, додека појаката верзија истото го постигнува за 4 секунди.

Максималната брзина е електронски ограничена на 250 km/h за првата верзија и 270 km/h за појаката верзија.

Податоците за цена и за комплетната опременост сè уште не се објавени, но повеќе од јасно е дека на купувачите на AMG CLA 45 Shooting Brake нема да им недостасува ништо од топ опременоста на моделите на АМГ.

Претходна Kara Del Toro
Следна Секс-играчките ќе бидат составен дел на Саемот за иновативни технолошки решенија од следната година

Награден напис

Mercedes-Benz Sprinter трансформиран во луксузна канцеларија

Познатата тјунинг куќа Klassen го претвори Mercedes-Benz Sprinter во луксузна мобилна канцеларија која е опремена …

Маестралниот Верстапен славеше во Мајами

Холандскиот возач Макс Верстапен славеше на Големата награда на Мајами во петтата трка од сезоната …

Don`t copy text!