AMB 001 Pro е мотоцикл на Aston Martin направен за патеката

Три години по дебито на супербајк AMB 001, произведен од Aston Martin и Brough Superior, двете компании го претставија новиот модел.

Тоа е моделот AMB 001 Pro кој дебитираше на саемот EICMA во Милано со поголема моќ и подобрена аеродинамика, а беше инспириран од моделот Valkyrie AMR Pro.

AMB 001 Pro е дизајниран од Aston Martin, додека за развојот се погрижи Brough Superior, кој исто така ќе го произведува. Супербајк го задржа агресивниот изглед на својот претходник, но доби поизразени аеродинамични компоненти како што се нов преден спојлер, странични крила и задна перка, а резултатот е зголемување на надолната сила и подобрен проток на воздух.

Супербајк е во тркачка боја, која е комбинација од бојата Verdant Jade на Aston Martin со детали од Photon Lime, карбонски влакна со сатенска завршница и Cherakote црн мотор и системи за суспензија. Ова е единствената понуда за AMB 001 Pro кој ја носи ултра лесната етикета на Aston Martin првично дизајнирана за Valkyrie, која е 99,4 проценти полесна од стандардната.

Двојниот мотор од 997 кубика со цврст алуминиумски картер има нов дизајн на цилиндрите со влажни облоги на цилиндрите за подобро ладење. Моторот развива импресивни 225 КС, што е за 25 отсто повеќе од неговиот претходник и неговите 180 КС. Без течности, мотоциклот тежи 175 килограми и затоа има сооднос тежина-моќ од 1,28 КС/кг, што го става на територијата на Формула 1.

ABM 001 Pro ќе се произведува во 88 примероци и тоа ќе се прави рачно, а производството ќе се врши во фабриката Brough Superior во Тулуз, Франција. Претходниот модел беше произведен во 120 примероци. Компаниите веќе поставуваат нарачки за мотоциклот, а првите испораки се очекуваат во четвртиот квартал од 2023 година.

Претходна Пристигна трејлерот за новото продолжение на „Џон Вик“
Следна Топката со која Марадона го постигна голот со „Божјата рака“ беше продадена на аукција

Награден напис

Мундијалот заврши за дефанзивецот на Баерн

Лукас Ернандез го заврши настапот на Светското првенство во Катар, откако се здоби со повреда …

Илон Маск годинава загуби 100 милијарди долари, но сепак е најбогатиот човек на светот

Нето богатството на Илон Маск според Форбс, падна на околу 195,6 милијарди долари. Нето вредноста …

Забрането е копирање на текст!