Alieno Unum доаѓа од Бугарија

Бугарската компанија Alieno го претставува концептот на електричен хиперспортски автомобил кој е подготвен да го понуди на сите заинтересирани, секако со подлабок џеб.

Нема сомнеж дека Унум го гледа Ламборџини како дизајнерски модел. Посебните агресивни линии секогаш одат добро, особено кога станува збор за купе со две седишта.

Првата верзија ја носи ознаката THF, што значи „The Heavenly Founder“ и се работи за електричен автомобил со батерии. Не толку скромните Бугари ја покажуваат својата моќ, па основната верзија има 2646 КС, средната верзија има 3530 КС, а најмоќната има неверојатни 5295 КС. Alieno не застанува тука и најавува максимална брзина поголема од 580 km/h. Многу храбар за некој кој сè уште не произвел ниту еден автомобил.

Да ги споменеме и батериите со капацитет до 180 kWh и архитектура од 800 волти која овозможува екстремно брзо полнење од 0-100% за половина час преку моќен полнач од 350 kW.

Но, не завршува тука бидејќи постои и издание на TRS, „The Rocket Successor“, чиј погон е тешко разбирлив. Воздухот компримиран до 700 бари се складира во композитните резервоари, што придвижува 24 погони со воздушен погон. За притисок на воздухот во резервоарот се користи компресор со електричен погон, кој може да се користи и за сушење на тротоарот пред возилото, се со цел да се избегне аквапланинг. Техничките податоци се непознати.

Можноста за производство на ваков автомобил дефинитивно предизвикува сомнеж, особено што тоа беше случај и со помалку визионерски проекти. Alieno објави дека рокот на испорака е од 18 до 30 месеци, а почетната цена е 1,8 милиони евра за верзијата THF или 3,0 милиони за TRS. Топ верзијата чини дури 4,5 милиони евра.

За потсетување, Alieno е бугарска компанија основана во 2015 година. Досега веќе имаа еден проект претставен пред четири години, Arcanum, но тој не доживеа продукција. Новиот модел се вика Unum, а ќе се нуди во две концептни единици.

Претходна Пумпа за гориво: Како да препознаете дефекти на овој дел од возилото?!
Следна Едноставна храна која може да го намали ризикот од деменција

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!